کانترتاپ

فهرست مطالب

مقدمه

آشپزخانه ترکیبی از اجزای مختلف است که هر کدام در صورت انتخاب صحیح و کیفیت مناسب در کنار یکدیگر آشپزخانه ای زیبا و کاربردی را برای شما به وجود می آورند.

یکی از مهم ترین اجزای آشپزخانه که اگر به هنگام انتخاب آن دقت کافی نداشته باشید، ممکن است باعث اذیت و آزار شما هنگام کار در آشپزخانه شود و در زیبایی آشپزخانه شما تاثیرگذار باشد، کانترتاپ است.

کانترتاپ از جنس دکتون که برای بین کابینتی هم به کار رفته است.

صفحه کابینت اشپزخانه یا پیشخوان که در لاتین به آن کانتر تاپ (COUNTERTOP) هم گفته می شود و بسیاری امروزه با این نام آن را می شناسند بعد از نصب کابینت ها بر روی کابینت زمینی قرار میگیرد و کانترتاپ و میز کار شما را فراهم می کند و فضایی برای قرار دادن لوازم شما بر روی آن مانند سینک ،گاز، قهوه ساز، مایکروفر، ظروف تزئینی و … خواهد بود.

پیشخوان به دلیل این که میز کار شما خواهد بود ،بیشترین تماس و اصطکاک با لوازم آشپزی و مواد خوراکی را دارد به همین دلیل باید از متریال مناسب و با کیفیت برای آن استفاده کرد در غیر این صورت می تواند مشکلات بسیاری را برای شما ایجاد کند.

می توانید برای کانتر تاپ خود از رنگ های شاد استفاده کنید.

چرا انتخاب کانترتاپ یا پیشخوان مهم است؟

کانترتاپ بعد از نصب کابینت ها به صورت افقی بر روی کابینت های زمینی نصب می شود و هنگام آشپزی و هرگونه فعالیت دیگری در آشپزخانه میز کار شماست. به همین دلیل گرد و غبار بیشتری بر روی آن قرار می گیرد و تمیز کردن آن اهمیت زیادی دارد .

علاوه بر آن هنگام آشپزی و تهیه غذا  ممکن است موادی مانند زردچوبه، قهوه، زعفران و این دسته از مواد که لکه آن ها به سختی پاک می شود روی پیشخوان بریزد و اگر پیشخوان شما جنس با کیفیت و خوبی نداشته باشد و آن را سریعا پاک نکنید اثر لک آن بر روی پیشخوان باقی بماند به همین دلیل انتخاب یک کانترتاپ با کیفیت اهمیت ویژه ای دارد.

البته این به این معنا نیست که اگر کانترتاپ با متریال عالی و گران قیمت تهیه کنید می توانید لکه ها را از روی آن پاک نکنید و فکر کنید که بعد از مدت طولانی به راحتی قابل تمیزی است بلکه بهترین نوع متریال ها هم باید بعد از چند ساعت تمیز شوند تا دوام و زیبایی خود را سالیان سال حفظ کنند.

کانترتاپ از جنس سنگ مرمر که با رنگ منحصر به فرد خود می تواند مرکز توجه آشپزخانه باشد.

نکات انتخاب کانترتاپ

برای خرید متریال با کیفیت کانترتاپ باید به نکته های زیر دقت کنید تا بهترین انتخاب را برای آشپزخانه خود داشته باشید.

۱.دوام و مقاومت بالای کانترتاپ در برابر فشار

کانترتاپی که انتخاب می کنید باید استحکام بالایی داشته باشد تا با قرار دادن وسایلی مانند مایکروفر،چای ساز،قهوه ساز و … فضار ناشی از وزن و استفاده از آن ها را تحمل کند .

دقت داشته باشید که به دلیل هزینه بالا،امکان تعویض کانترتاپ را هر چند سال یکبار نخواهید داشت به همین دلیل هنگام تصمیم گیری برای نوع آن باید از متریال های با دوام استفاده کنید که تا سال ها زیبایی نمای ظاهری و مقاومت خود را حفظ کند.

۲.مقاومت کانترتاپ در برابر ضربه و خط و خش

همان طور که گفتیم شما از صفحه کابینت اشپزخانه به عنوان میز کار استفاده خواهید کرد و میز کار شما نسبت به سایر قسمت های کابینت مانند درب ها بیشتر در معرض ضربه و خط و خش قرار می گیرد.

اگر کانترتاپ شما مقاومت بالای در برابر ضربه و خط و خش نداشته باشد ،بعد از مدتی نما و جلوه خود را از دست خواهد داد.

درست است که شما مستقیما روی کانترتاپ خود میوه و سبزیجات را خورد نمی کنید اما سایر اشیای که روی کانترتاپ قرار می دهید می تواند روی آن خط و خش بیندازد.

۳.در انتخاب رنگ کانترتاپ کابینت خود دقت کنید.

رنگ  کانترتاپ باید با کابینت ها و سایر قسمت های آشپزخانه شما هماهنگ باشد و هارمونی لازم برای زیبایی فضای شما را ایجاد کند.

 شما می توانید از رنگ های مشابه درب های کابینت استفاده کنید یا رنگ های مکمل با رنگ کابینت خود را برای کانترتاپ در نظر بگیرید.

در هر صورت باید توجه داشته باشید که تناسبات رنگ در آشپزخانه شما حفظ شود.

هماهنگی زیبای کانترتاپ با رنگ کابینت

۴.اجسام داغ را روی کانترتاپ خود قرار ندهید.

قرار گرفتن اشیا داغ بر رروی سطح کانترتاپ می تواند به آن آسیب برساند و لکه داغی بر روی آن بر جای بگذارد به همین دلیل هنگام خرید صفحه کابینت اشپزخانه باید میزان مقاومت آن در برابر حرارت را بسنجید .زیرا اگر مقاومت لازم را نداشته باشد بعد از مدتی توسط حرارت تغییر رنگ و فرم می دهد.

۵.مقاومت کانترتاپ در برابر رطوبت

عامل دیگری که هنگام خرید صفحه کابینت اشپزخانه باید در نظر داشته باشید میزان مقاومت آن در برابر رطوبت است.

صفحه کابینت اشپزخانه شما به طور مستقیم  در تماس با رطوبت و آب است پس هنگام تصمیم گیری کانترتاپی را انتخاب کنید که در برابر آب مقاوم باشد .

اگر کانترتاپ شما در برابر آب مقاوم نیست، هنگام استفاده از آن باید مراقبت های لازم را به عمل بیاورید تا آسیب نبیند.

۶.لک پذیری کانترتاپ

هنگام آشپزی و آماده سازی غذا  ممکن است موادی که با آن ها سرو کار داریم بر روی صفحه کابینت اشپزخانه بریزد و با وجود تمیزکاری باز هم اثرات آن باقی بماند.

قهوه، زردچوبه، رب، انواع سس و حتی مواد شیمیایی از دسته موادی هستند که لک آن ها به سختی از روی صفحه کابینت اشپزخانه پاک خواهد شد اگر که به موقع تمیز نشوند.

می توان گفت هیچ نوع متریالی برای صفحه کابینت اشپزخانه نیست که لک بعد از گذشت مدت طولانی به راحتی از سطح آن برداشته شود و هیچ اثری بر جای نگذارد اما از متریال هایی می توان برای کانترتاپ استفاده کرد که کمترین میزان لک پذیری را داشته باشند.

هم چنین رنگ های روشن  کانترتاپ در برابر رنگ های تیره بیشتر لکه ها را نشان خواهند داد . بنابراین هر چه کانترتاپ شما تیره تر باشد کمتر لکه ها را نشان خواهد داد.

۷.رنگ کانترتاپ در برابر وضوح خط و خش موثر است.

رنگ کانترتاپ می تواند وضوح خط و خش را کمتر یا بیشتر نشان دهد.

هر چه کانترتاپ شما تیره تر باشد اثر خط و خش بر آن معلوم تر خواهد بود و اگر از رنگ های روش تر استفاده شده باشد خط و خش  ها کمتر خود را نشان خواهند داد.

اگر علاقه به استفاده از رنگ های تیره برای کانترتاپ خود دارید از متریال های مقاوم تر استفاده کنید تا خط و خش کمتری روی آن ها بیفتد.

۸.مقاومت در برابر شوینده های قوی و اسیدی:

هنگام شست و شوی کانتر تاپ نباید از شوینده های قوی و اسیدی استفاده کرد چون کمترین متریالی را می توان پیدا کرد که در برابر آن ها مقاوم باشد.

۹.نحوه تمیز کردن کانترتاپ

یکی از مهم ترین مسائل که در زیبایی و جلوه آشپزخانه شما تاثیر گذار است ،تمیزی صفحه کابینت است.

سعی کنید بعد از هر استفاده ،سطح آن را تمیز کنید تا جلوه آن از بین نرود.

برای شست و شوی پیشخوان از محلول مایع ظرفشویی با آب استفاده کنید تا لکه ها را پاک کند و از شوینده های قوی مانند وایتکس و .. استفاده نکنید زیرا کانترتاپ ها مقاومت در برابر مواد اسیدی و شیمیایی ندارند.

نحوه اجرای کانترتاپ

صفحات کابینت می توانند به صورت دولب یا یک لب اجرا شوند . به این معنی که صفحاتی که یک لب هستند یک طرف کانترتاپ قوس داده می شود اما در صفحات دو لب دو طرف آن ها قوس داده خواهد شد.

از صفحات دو لب معمولا برای جزیره و اپن استفاده می شود اما برای دیگر فضاهای صفحه کابینت اشپزخانه نیز می توان از آن ها استفاده کرد.

کانترتاپ جرا شده بر روی جزیره آشپزخانه

ضخامت کانترتاپ

معمولا برای ضخامت صفحه کابینت اشپزخانه از جنس ام دی اف از ضخامت هایی با ابعاد ۳.۲ ، ۵ و ۷  سانتی متر استفاده می کنند که بستگی به طرح و سلیقه شما دارد.

برای صفحات سنگی دست شما در انتخاب ضخامت آزاد خواهد بود و از ضخامت ۲.۴ تا ۱۰ سانتی متر قابل اجرا هستند و که باز هم بستگی به سلیقه و طرح شما دارد.

انواع کانترتاپ

کانترتاپ ها انواع مختلفی دارند می توان از سنگ های طبیعی ،مصنوعی ،صفحات HPL، سرامیک بتن و… استفاده کرد  که هرکدام مزایا و معایب خود را دارند که در زیر به معرفی آن ها خواهیم پرداخت.

۱. سنگ طبیعی:

از بهترین نوع صفحه کابینت اشپزخانه ها سنگ های طبیعی هستند که به دلیل دوام و مقاومت بالای آن ها حتی در نما ساختمان از آن ها استفاده می شود . طرح ها و رنگ های متنوعی دارند.

از ویژگی های آن می توانیم به فرم پذیری آن اشاره کنیم که می تواند لبه کانترتاپ قرار بگیرد وابزار بخورد  و می تواند ابزار یک پله یا دو پله طبق سلیقه شما روی آن انجام شود.

گرانیت ابزار خورده به عنوان سنگ کانترتاپ کابینت کلاسیک

برای نصب کانترتاپ سنگ طبیعی به افراد متخصص نیاز دارد چون وزن این سنگ ها بالاست و برای نصب به زیرسازی خوب احتیاج دارند.

سنگ طبیعی انتخاب مناسبی برای کابینت های کلاسیک است.

کانترتاپ از جنس مرمر

۲. سنگ مصنوعی کورین:

یکی از متریال هایی که برای کانترتاپ استفاده میشود سنگ کورین است که ضد آب است ولی در برابر خط و خش مقاوم نیست و هم چنین اثرات لکه ها روی آن باقی می ماند و آنتی باکتریال هم نیست .

انواعی از سنگ کورین که در بافت آن دانه های درشت تر به کار رفته گران قیمت تر هستند.

سنگ کورین طرح ها و رنگ های مختلف دارد و می توان به عنوان کاشی بین کابینتی هم از آن استفاده کرد.

از برند های معروفی که سنگ کورین تولید می کنند می توان به LOTTE  و SAMSUNG اشاره کرد.

البته برند های ایرانی هم هستند که به تولید این سنگ ها پرداخته اند.

کورین طرح ها و رنگ های بسیاری دارد که می توانید از آن ها برای کابینت های خود استفاده کنید

۳. کوارتز:

سنگ مصنوعی دیگری که می توان به عنوان کانترتاپ از آن استفاده کرد و نسبت به کورین خط و خش کمتری می پذیرد و آنتی باکتریال است و می تواند انتخاب بسیار مناسبی برای کانترتاپ شما باشد.

از دیگر ویژگی های کوارتز می توان به عایق حرارت بودن ،ضد آب است و در طرح ها و رنگ های مختلف موجود است.از برند های آن می توان SILESTONE را نام برد.

صفحه کابینت اشپزخانه کوارتز SILESTONE در آشپزخانه مدرن

از کوارتز می توایند برای پیشخوان کابینت کلاسیک خود استفاده کنید.

۴. دکتون:

مقاومت سنگ دکتون بسیار بالاست به طوری که  از آن در نمای ساختمان وسنگ کف  می توان استفاده کرد.

صفحه کابینت اشپزخانه بتنی در برابر شوینده های قوی مقاوم است و می توانید برای تمیزی دکتون از آن ها استفاده کنید.

ضد آب ،آنتی باکتریال، ضد لک است و در برابر خط و خش بسیار مقاوم است به طوریکه می توان گفت کانترتاپی است که به سختی خط و خش می پذیرد و تنوع طرح و رنگ در ان بالاست . هم چنین در برابر اشعه ماورا بنفش مقاوم است.

از معایب کانترتاپ بتنی می توان به قیمت بالای آن اشاره کرد ولی در عوض کانترتاپی برای یک عمر است.

رنگ ها و طرح های کانترتاپ دکتون آشپزخانه شما را خاص جلوه میدهد.

۵. HPL:

صفحات HPL در واقع از مغزی ام دی اف و روکش چوب تشکیل شده و مقاومت بالایی در برابر خط و خش و رطوبت ندارد به همین دلیل انتخاب مناسبی برای کانترتاپ نیستند.این صفحه کابینت اشپزخانه ها در دسته ارزان ترین صفحه پیشخوان اشپزخانه ها برای کابینت قرار می گیرند.

۶. سرامیکی:

اگر به دنبال کانترتاپ با مقاومت بالا و قیمت مقرون به صرفه هستید می توانید از پیشخوان سرامیکی استفاده کنید . سرامیک رویه مقاومی دارد ولی نظافت آن آسان نیست، به همین دلیل اگر زمان و حوصله نظافت آن را ندرید به سراغ آن نروید.  هم چنین می توانید از سرامیک ها با نقش و نگار خاص برای صفحه کابینت استفاده کنید.

کانترتاپ های سرامیکی را می تونید در طرح ها و رنگ های مختلف تهیه کنید و با چیدمان های مختلف روی کابینت اجرا کنید.

۷. بتنی :

از بتن می توان به عنوان کانترتاپ نیز استفاده کرد  که یکی از جدیدترین نوع صفحه کابینت است که با اضافه کردن رنگ دانه به  آن با رنگ های متنوع قابل استفاده است. و با استفاده از آن آشپزخانه ای مدرن و منحصر به فرد خواهید داشت. معمولا از بتن به عنوان پیشخوان،کابینت های مدرن استفاده می کنند و در سبک کلاسیک به کار نمی رود.هم چنین می توانید با استفاده از بتن کانترتاپ خود و جزیره خود را به شکل های مختلف بسازید.

اگر می خواهید از متریال هایی استفاده کنید که در هر خانه ای دیده نمی شود کانترتاپ بتنی یکی از آن هاست که آشپزخانه شما را تک و لوکس نشان خواهد داد.

۸. چوبی:

اگر در آشپزخانه خود زیاد آشپزی می کنید این کانترتاپ ها برای شما مناسب نیستند بر خلاف اینکه از جنس چوب هستند و به آشپزخانه شما ظاهری بسیار لوکس وزیبا می دهند اما مقاومت بالایی ندارند و برای استفاده روزمره مناسب نیستند .

ترکیب مرمر و چوب برای صفحه کابینت اشپزخانه

۹. پلی‌وود:

 یک متریال مقاوم به عنوان پیشخوان است که از کامپوزیت ‌های چوب و پلاستیک تشکیل شده است که عمر طولانی دارد و تمیزکاری آن آسان است .

۱۰. سنگ صابون:

نوعی سنگ طبیعی است که در طی فرآیندهای آزمایشگاهی، مقاوم‌سازی می‌شود و زیبایی خاص خود را دارد و معمولا از رنگ خاکستری آن در کانترتاپ آشپزخانه استفاده می شود.

متریال های دیگری مانند استیل،مس ،روی و … هستند که از آن ها می توان به عنوان پیشخوان استفاده کرد اما مقاومت بالا و کاربرد مناسبی برای آشپزخانه های پرکاربرد ندارند .

کانترتاپ از جنس ستگ صابون مشکی

سخن پایانی:

صفحه کابینت یکی از مهم ترین قسمت های کابینت و آشپزخانه است که همان طور که اشاره کردیم از اهمیت بالایی هم برخوردار است.

انتخاب یک متریال مناسب  و کاربردی برای کانترتاپ می تواند به آشپزخانه شما جلوه زیبا و لوکس بدهد و کار شما را در آشپزخانه راحت تر کند .