کابینت کلاسیک پولیش

فهرست مطالب

مقدمه

برای ساخت کابینت آشپزخانه متریال های بسیار متنوعی وجود دارند که شما می توانید از بین آن ها با توجه به سلیقه و محیط آشپزخانه خود انتخاب مناسب را انجام دهید.

یکی  از انواع متریال هایی که می توان در ساخت کابینت آشپزخانه به کار برد و امروزه طرفدار بسیار زیادی در بین مردم پیدا کرده است، استفاده از رنگ های پوششی است که خود به دو دسته تقسیم می شوند .

 1. رنگ های پلی اورتان
 2. رنگ های پولیشی

که به کابینت هایی که با استفاده از این رنگ ها ساخته می شوند کابینت پولیشی گفته می شود و اما جنس این کابینت ها از چیست و چگونه ساخته می شوند؟

به چه کابینتی ،کابینت پولیش گفته می شود و از چه جنسی ساخته می شود؟

دلیل نامگذاری این کابینت ها، استفاده از رنگ های پولیشی در ساخت آن هاست.

برای ساخت کابینت پولیش می توان از هر جنس و متریالی استفاده کرد و در انتها آن را با چندین مرحله با رنگ های پولیشی رنگ نمود که عموما از ام دی اف خام یا چوب طبیعی با توجه به انتخاب مشتری برای ساخت مغزی کابینت استفاده می شود که در ادامه نحوه ساخت آن را توضیح خواهیم داد.

کابینت پولیش اجرا شده توسط هولز

شما حتی می توانید برای ساخت کابینت پولیشی از ام دی اف خام که روی آن روکش شده است استفاده کنید و برای روی آن از رنگ های براق استفاده کنید تا ماهیت روکش و طرح آن حفظ شود و زیبایی کابینت پولیشی را داشته باشد.

کابینت های پولیشی ظاهری درخشنده و براق دارند و آشپزخانه شما را متفاوت و زیبا جلوه می دهند و می توانند چشم هر بیننده ای را به خود خیره کنند.

نحوه ساخت کابینت پولیش

بر روی متریالی که برای کابینت پولیشی خود استفاده می کنید ، در یک محیط ایزوله و بدون گرد و غبار چندین مرحله  با استفاده از دستگاه های مخصوص رنگ پولیشی به صورت یکنواخت پاشیده می شود و قطر ورق ها افزایش می یابد که اگر این کار به صورت یکنواخت انجام نشود باعث می شود تا در سطح کار اختلاف سطح به وجود بیاید و کابینت تراز نخواهد بود.

بعد از مرحله رنگ پاشی با دست چندین مرحله  ورق ها سمباده زده می شود که به اصطلاح به آن ساب زدن می گویند  تا صاف و صیقلی شود  و جلای کار را به وجود بیاورد.

در نهایت به دلیل اینکه چندین مرحله رنگ بر روی مغزی کابینت زده می شود به قطر ورق آن حدودا سه میلیمتر اضافه می شود که این کار باعث می شود تا مقاومت آن افزایش یابد به همین دلیل در برابر ضربه و خط و خش مقاوم تر است و به دلیل این که چندین لایه رنگ بر روی آن پاشیده می شود می توان گفت ضد آب است و در برابر نفوذ آب نسبت به سایر متریال ها مقاوم تر است.

یکی از مهمترین عوامل تعیین کننده در دوام و طول عمر کابینت پولیشی نوع رنگ مصرفی آن است .

می توان از انواع رنگ های خارجی و ایرانی در ساخت کابینت پولیش استفاده کرد و کیفیت رنگ بسیار در محصول نهایی تاثیرگذار خواهد بود به همین دلیل است که شما با قیمت های متفاوت در کابینت های پولیشی روبه رو می شوید .

سبک در کابینت پولیشی

شما می توانید از کابینت پولیشی در ساخت سبک های مدرن و کلاسیک کابینت استفاده کنید .

اگر در سبک مدرن از کابینت پولیش استفاده کنید ،ساده و بی آلایش همچون سایر کابینت های مدرن ساخته می شود و اگر در سبک کلاسیک از آن استفاده کنید دارای تزیینات و نقش و نگار های سبک کلاسیک خواهد بود.

طراحی کابینت پولیشی

باید این نکته را در نظر داشته باشید که کابینت ها با طرح های کوچک و ظریف مانند تزیینات ریز و ظریف کابینت کلاسیک را نمی توان با رنگ های پولیشی رنگ کرد در واقع می توان گفت قابلیت اجرای کابینت با رنگ پولیشی به ابزار روی درب آن ها بر می گردد.

اگر کابینت شما دارای زوایای تیز و نود درجه باشد نمی توانید از رنگ های پولیشی برای ساخت آن استفاده کنید و دلیل آن گرد شدن این زوایا هنگام سمباده خوردن است و باید از رنگ های پلی اورتان برای ساخت کابینت ها با زوایای تیز  و نود درجه استفاده کرد.

همین طور در سبک های کلاسیک اگر تزیینات روی درب ها و گل های سرستون شما کوچک و ظریف باشد آن ها را نمی توان با رنگ های پولیشی رنگ کرد و باید از رنگ های پلی اورتان استفاده کرد زیرا به دلیل خلل و فرجی که در این قسمت ها وجود دارد بعد از ساب زدن و پوست زدن این تزیینات خوب از کار در نمی آیند، اما در باقی قسمت های کابینت کلاسیک به شرطی که تزیینات آن ها ریز نباشد می توان از رنگ های پولیشی برای کابینت پولیش کلاسیک استفاده کرد.

علاوه بر کابینت آشپزخانه می توان از پولیش برای ساخت انواع کمد دیواری، میز تلویزیون ،کابینت حمام و … استفاده کرد تا بیشترین هماهنگی در دکوراسیون خانه به وجود بیاید.

کمد دیواری پولیشی اجرا شده توسط هولز

نکات طراحی کابینت پولیش

 1. در طراحی و ساخت کابینت پولیش باید به پشت و روی درب ها دقت کرد تا یکسان باشند .
 2. کار های پلی اورتان را می توان درر مدل ها و رنگ های مات هم استفاده کرد که در این صورت اصطلاحا به آن ها کابینت پولیشی مات گفته می شود.
 3. طیف رنگی گسترده از ویژگی های کابینت پولیش است.
 4. در کابینت های کلاسیک با ابزار ساده و تزیینات ساده می توان از رنگ پولیش استفاده کرد.
 5. نیاز به متخصص ماهر و محیط مناسب برای تشخیص رنگ و مراحل انجام رنگ دارند.
 6. برای هر آشپزخانه ای با هر مساحتی مناسب است.
 7. کابینت های پولیش به دلیل ظاهر براقی که دارند نور را به خوبی بازتاب می دهند و فضای شما را بزرگتر نشان می دهند.
 8. جای دست و اثر انگشت بر روی کابینت پولیش مانند ام دی اف براق است و همینطور در مدل های مات پولیش مانند ام دی اف مات است.

کابینت پولیش مناسب برای محیط های مرطوب

همان طور که در نحوه ساخت کابینت پولیش توضیح دادیم ، بر روی ورق ها چندین مرحله رنگ پاشیده میشود که خود ضخامت بیشتری به ورق ها می دهد . این موارد باعث می شوند تا مقاومت ورق ها افزایش پیدا کند و به دلیل وجود چند لایه رنگ بر روی آن ها می توان گفت که کابینت پولیش ضد آب است به همین دلیل برای استفاده در منطقه های شمال کشور یا فضاهایی مانند استخر،سرویس بهداشتی و … که رطوبت بالایی دارند متریال بسیار مناسبی است.

مزایا

 1. کابینت پولیش ظاهری لوکس و زیبا به آشپزخانه شما می دهد.
 2. به دلیل استفاده از چند لایه رنگ بر روی آن در برابر رطوبت مقاومت بالایی دارد و می توان گفت ضد آب است.
 3. از رنگ های متنوعی می توان برای ساخت آن استفاده کرد و طیف رنگی گسترده ای برای انتخاب شما وجود دارد.
 4. قابلیت ترمیم و تجدید دارد یعنی اگر بعد از چند سال کابینت پولیش شما دچار خط و خش شود امکان ترمیم آن قسمت از کابینت وجود دارد.
 5. نوار pvc درب ها حذف می شود و کابینت پولیش شما ظاهری یکپارچه خواهد داشت.
 6. ضخامت درب های کابینت پولیش معمولا روی ۱۸ میل اجرا می شود در حالیکه ورق های ام دی اف معمولا ۱۶ میل هستند و ضخامت بیشتر درب های کابینت پولیش مقاومت آن ها را بالا می برد و تاب درب کمتر خواهد شد .
 7. قابلیت اجرا با انواع ابزارهای درب ها را دارند به جز درب های پر ابزار کابینت کلاسیک و تزیینات پر کار آن.
 8. نور را به خوبی بازتاب می کنند و محیط شما را بزرگتر و دلبازتر نشان می دهد.
 9. به راحتی در سبک هاب مدرن و کلاسیک می توان از کابینت پولیش استفاده کرد.

معایب

 1. مدت زمان ساخت کابینت پولیش نسبت به سایر متریال ها به دلیل زمان بر بودن مراحل ساخت طولانی تر است.
 2. در صورت کم و زیاد شدن و تغییر و اصلاح طرح به مدت زمان ساخت اضافه خواهد شد.
 3. به دلیل پروسه طولانی مدت ساخت و همین طور نیاز به محیطی مناسب و ایزوله برای ساخت کابینت پولیش هزینه آن بالاست.
 4. برای تایید رنگ کابینت پولیش به متخصص ماهر نیاز است.
 5. در طرح ها با تزیینات و ابزار پر کار قابل استفاده نیست.

قیمت

قیمت کابینت پولش به دلیل زمان بر بودن فرایند ساخت بالاست و چند مورد بر قیمت آن تاثیرگذار خواهد بود.

 1. رنگ مصرفی
 2. متریالی که برای مغزی کابینت استفاده می شود . ام دی اف ،چوب ،ام دی اف روکش شده از متریال هایی هستند که می توان بر روی آن ها از رنگ پولیش استفاده کرد که طبیعتا چوب نسبت به سایر متریال ها گرانقیمت تر است و هزینه کابینت پولیش را افزایش می دهد.

سخن آخر

کابینت پولیش در صورت رعایت  تمامی نکات طراحی و ساخت انتخاب مناسبی برای آشپزخانه شما خواهد بود و دوام و مقاومت بالای آن یکی از مهم ترین دلیل ها برای انتخاب آن است.

هنگام خرید کابینت پولیش ممکن است با قیمت های متفاوتی روبه رو شوید ولی ارزان بودن کابینت های پولیش دلیلی برای انتخاب آن ها نیست زیرا متریال مصرفی و رنگ به کار رفته در آن ها کیفیت مناسبی نخواهند داشت و با گذشت زمان خراب خواهند شد، به همین دلیل هنگام خرید کابینت پولیش دقت لازم را به عمل بیاورید.