کابینت کلاسیک روکش چوب

فهرست مطالب

مقدمه

آشپزخانه یکی از مهمترین بخش های هر خانه ای است چرا که هرگونه فعالیتی مانند  پخت و پز، شست و شوی مواد خوراکی و خوردن غذا در آن اتفاق می افتد و شما ممکن است ساعت های زیادی را در آشپزخانه به انجام این کارها مشغول باشید به همین دلیل استفاده از طراحی کاربردی و سبک مناسب کابینت برای آشپزخانه اهمیت ویژه ای دارد. کابینت علاوه بر زیبایی موجب پوشش دهی فضای آشپزخانه می شوند و در دکوراسیون خانه تاثیرگذار است.

شما می توانید از سبک های مختلفی برای طراحی کابینت خود استفاده کنید مانند سبک کابینت مدرن،کابینت کلاسیک،کابینت نئوکلاسیک.

هر کدام از این سبک ها می توانند توسط متریال های مختلف و طراحی های مختلف در آشپزخانه شما اجرا شوند. مثلا سبک کابینت کلاسیک می تواند به صورت های: کابینت کلاسیک ممبران، کابینت کلاسیک تمام چوب، کابینت کلاسیک روکش چوب و کابینت کلاسیک پولیشی اجرا شود که هر کدام ویژگی های خود را خواهند داشت .

ما در این محتوا کابینت کلاسیک روکش چوب را مورد بررسی قرار می دهیم، پس با ما همراه باشید تا با این سبک از کابینت کلاسیک آشنا شوید.

کابینت کلاسیک روکش چوب چیست؟

کابینت کلاسیک تا به امروز پرطرفدارترین و لوکس ترین سبک کابینت محسوب می شوند. کابینت کلاسیک تمام چوب عالی ترین و گران قیمترین نوع کابینت های کلاسیک هستند اما به دلیل استفاده از چوب های طبیعی و گران قیمت، زمان ساخت طولانی نسبت به سایر متریال ها، نصب و اجرای دشوار تر و هم چنین دوام و عمر بالاتر قیمت تمام شده ی آن ها نسبت به سایر کابینت ها بسیار بیشتر خواهد بود.

به همین دلیل برای استفاده از کابینت کلاسیک، متریال های دیگری را جایگزین کردند مانندکابینت ممبران،کابینت کلاسیک روکش چوب و کابینت کلاسیک پولیش.

اگر علاقه با استفاده از کابینت های چوبی دارید کابینت کلاسیک روکش چوب انتخاب مناسبی برای شماست زیرا روکش چوب می تواند حس و انرژی کابینت کلاسیک تمام چوب را تا حد بسیار زیادی به آشپزخانه شما منتقل کند.

کابینت کلاسیک روکش چوب می تواند طرح ای پرکار و کم کار با توجه به سلیقه شما داشته باشد.

متریال کابینت کلاسیک روکش چوب چیست؟

بدنه کابینت کلاسیک روکش چوب از جنس ام دی اف می باشد که در این صورت هزینه ساخت آن کاهش می یابد .ام دی اف های مصرفی نیز انواع مختلفی دارند که نوع خارجی آن ها با کیفیت تر است و به همین دلیل گران تر.

درب های آن نیز از جنس ام دی اف هستند که توسط دستگاه cnc ابزار می خورند و طرح ها و نقوش کلاسیک روی آن اجرا می شود. سپس روکش های چوب که معمولا ضخامت استاندارد  آن ها ۷ میلیمتر است، توسط چسب و دستگاه پرس روی ام ی اف پرس می شود.

روکش های چوب باید ۳ تا ۵ روز در دمای محیط قرار بگیرند و سپس نصب شوند.

 روکش های چوب طبیعی  بلوط و ملچ پرطرفدارترین روکش ها هستند که در ساخت کابینت کلاسیک روکش چوب استفاده می شوند.

کابینت کلاسیک روکش چوب نسبت به کابینت کلاسیک تمام چوب ارزان تر است اما نسبت به کابینت ممبران، هایگلاس، ام دی اف و… هزینه بیشتری خواهد داشت.

کابینت کلاسیک روکش چوب با رنگ تیره برای آشپزخانه هایی با ابعاد بزرگ و متوسط مناسب است.

از چوب چه درختانی برای روکش چوب استفاده می شود؟

یکی از دلایلی که کابینت کلاسیک روکش چوب طبیعی طرفداران زیادی دارد و انتخاب مناسبی برای آشپزخانه است ،تنوع در طرح و رنگ آن هاست زیرا از درختان مختلف برای تهیه روکش چوب استفاده می شود.

از چوب درختانی که معمولا برای ساخت روکش استفاده می شود می توان روکش چوب بلوط،گردو،ملچ و زیتون را نام برد که همان طور که گفتیم بلوط و ملچ پرطرفدارترین ها هستند.

انواع روکش چوب

روکش های چوب ها می توانند مصنوعی یا طبیعی باشند.

روکش های چوب طبیعی از درخت های مختلف با ضخامت های مختلف تهیه می شود و برای محیط زیست هم مناسبترند زیرا طبیعی هستند و قابلیت بازگشت به طبیعت را دارند.

غیر از آن روکش های چوب طبیعی طبع گرم تری نسبت به روکش های مصنوعی دارند ،پس اگر دوست دارید نزدیک ترین انتخاب به کابینت کلاسیک تمام چوب را داشته باشید بهتر است از کابینت کلاسیک روکش چوب طبیعی استفاده کنید.

مزایا و معایب کابینت روکش چوب طبیعی

هر متریالی در عین داشتن ویژگی های خوب نواقصی هم دارند.از مهم ترین مزایا ومعایب کابینت کلاسیک روکش چوب می توان به موارد زیر اشاره کرد.

مزایا

 1. کابینت کلاسیک روکش چوب طبیعی مشابه ترین انرژی را نسبت به کابینت کلاسیک تمام چوب برای شما به وجود میاورد.
 2. فضای شما را لوکس،گرم و صمیمی می سازد.
 3. روکش چوب طبیعی به فضای شما حس طبیعیت و سرزندگی می دهد.
 4. رنگ ها و بافت های متنوع دارد.
 5. با توجه به نحوه برش روکش چوب ،بافت های متفاوتی خواهد داشت.
 6. قیمت پایین تری نسبت به کابینت کلاسیک تمام چوب خواهد داشت.

معایب

 1. در صورت مجاورت طولانی مدت با آب آسیب می بیند.
 2. مقاومت پایینی در برابر رطوبت و حرارت دارد.
 3. هنگام نصب ورقه های روکش باید از متخصصین با تجربه و ماهر استفاده شود.
 4. نیاز به مراقبت و نگهداری بیشتری دارند چون لایه روکش چوب نازک است و ممکن است به راحتی روی آن خط و خش بیفتد.
 5. در برابر مواد شیمیایی و ضربه آسیب پذیر است.
 6. ممکن است مورد هجوم حشرات قرار بگیرد و باید در دوره های منظم واکس خورده شوند.
 7. شست و شوی آن ها نیازمند دقت بالاتر نسبت به سایر متریال هاست.

مزایا و معایب کابینت کلاسیک روکش چوب مصنوعی

این روکش ها از دوام و عمر بالاتری نسبت به روکش های چوب طبیعی برخوردارند به همین دلیل می توان گفت در بین مردم محبوب هستند.

این روکش ها هم طبیعتا معایب و مزایای خود را خواهند داشت.

مزایا

 1. ارزان تر هستند.
 2. نحوه نگهداری آن ها ساده تر است.
 3. شست و شوی آن ها راحت تر است.
 4. انعطاف پذیری بالایی دارند.
 5. دوام و عمر بالاتری در برابر ضربه ،رطوبت و حرارت دارند.
 6. نصب آن ها آسان است.
 7. آشپزخانه شما را شیک و زیبا جلوه می دهد.

معایب

۱.مانند هر متریالی اگر در برابر نور مستقیم خورشید به صورت مداوم قرار بگیرد خراب می شود.

 1. نسبت به سایش و خرابی آسیب پذیر است.
 2. مواد شیمیایی که در ساخت آن به کار رفته در اثر مجاورت با آتش سوزی مواد سمی آزاد می کند .

کابینت کلاسیک روکش چوب در آشپزخانه های کوچک

یکی از مهم ترین نکته ها هنگام طراحی آشپزخانه کوچک ،انتخاب رنگ مناسب است تا فضای شما را روشن و دلبازتر جلوه دهد.

برای انتخاب رنگ کابینت کلاسیک روکش چوب در آشپزخانه های کوچک از طیف های روشن استفاده کنید تا فضای شما را بزرگتر نشان دهد.

کابینت کلاسیک روکش چوب در آشپزخانه های بزرگ

برای آشپزخانه با ابعاد بزرگ و متوسط انتخاب رنگ برای شما راحت تر خواهد بود و از بین طیف های روشن و تیره می توانید برای کابینت کلاسیک خود استفاده کنید.

در کابینت های کلاسیک معمولا از رنگ های شاد و انرژی بخش استفاده نمی شود و در سبک مدرن این رنگ ها دیده می شود اما با توجه به سلیقه شما ساخت و طراحی کابینت کلاسیک روکش چوب با این طیف رنگ ها قابل اجراست.

دکوراسیون آشپزخانه کلاسیک روکش چوب

هنگام انتخاب رنگ کابینت کلاسیک روکش چوب حتما به فضای مجاور خود دقت کنید تا دکوراسیون آشپزخانه شما با باقی فضاها هماهنگی لازم را داشته باشد در این صورت بخش های مختلف هر کدام به تنهایی و در کنار هم زیبایی خود را خواهند داشت.

نکته دیگری که برای هر آشپزخانه کلاسیکی باید در نظر داشت استفاده از لوازم آشپزخانه و لوازم جانبی کلاسیک است تا زیبایی بصری آشپزخانه شما را دوچندان کند.

سخن آخر

انتخاب کابینت کلاسیک روکش چوب آشپزخانه شما را شیک و منحصر به فرد جلوه می دهد و به فضای شما روح و گرما می بخشد.

روکش چوب حس سرزندگی و طبیعی چوب را به خوبی به فضای شما القا می کند و از نظر اقتصادی بسیار مناسب تر از کابینت تمام چوب خواهد بود.