کابینت کلاسیک آشپزخانه

فهرست مطالب

مقدمه

در دکوراسیون خانه سبک های بسیار مختلفی به کار گرفته میشود که یکی از آن ها سبک کلاسیک است که طرفداران بسیار زیادی دارد.

هنگامی که شما خانه خود را به سبک کلاسیک طراحی می کنید ،باید هماهنگی این طراحی در فضا های مختلف خانه شما دیده شود.

یکی از این فضاها که بیشترین رفت و آمد در آن انجام می شود و معمولا در دید قرار میگیرد آشپزخانه است و با طراحی آشپزخانه خود به سبک کلاسیک هارمونی و هماهنگی بین محیط های مختلف به وجود می آید و خانه شما را لوکس تر و جذاب تر در دید بیننده نشان خواهد داد.

سبک کلاسیک از دیرباز پرطرفدار بوده و در آن از طرح ها و نقوش سلطنتی و سنتی ،کنده کاری ها بر روی چوب یا متریال های مصرفی دیگر در دکوراسیون استفاده میشود . که این طراحی ها ظاهری بسیار اشرافی و لوکس به فضا های داخلی شما خواهند داد. و سبکی است که در کاخ های سلطنتی به کار میرفته است.

در آشپزخانه کلاسیک نیز از کابینت کلاسیک استفاده میشود و بر روی کابینت های کلاسیک طرح ها و تزئینات سلطنتی و سنتی استفاده میشود که در چشم بیننده ظاهری شیک و مجلل را تداعی میکند و یاد آور سبک کاخ های سلطنتی است.

کابینت کلاسیک با تزئینات خاص خود آشپزخانه شما را منحصر به فرد جلوه می دهد.

کابینت کلاسیک به چه کابینتی گفته می شود؟

به طور کلی دسته بندی کابینت در ایران به سه دسته : ۱. کابینت مدرن۲. کابینت کلاسیک۳.کابینت نئوکلاسیک تقسیم بندی میشود.

کابینت مدرن ساده و به دور از تجملات و از تزئینات است و به سبک معماری مدرن بر می گردد. در آن از هرگونه کنده کاری و طرح های پیچیده سبک  کلاسیک دوری می شود و همه چیز در نهایت سادگی شیک و زیباست.

در مقابل سبک مدرن سبک کلاسیک قرار می گیرد که در آن از انواع طرح های پیچیده و تزئینات و جزئیات ریز و درشت و کنده کاری ها استفاده می شود و بیانگر سبک زندگی شاهانه و با شکوه است از این رو می تواند محیط شما را اشرافی و لوکس جلوه دهد.

درب ها و بدنه کابینت کلاسیک دارای طرح های ریز و درشت برجسته یا فرو رفته است و انواع حکاکی ها را می توان روی آن ها مشاهده کرد.

انواع نقش های سنتی یا سلطنتی ،منبت ها،گل های دکوراتیو ،سرستون های کنده کاری شده،سر ستون های خراطی شده ،گل گونیا و بسیاری دیگر از این طرح ها فقط بر روی کابینت کلاسیک اجرا می شود .

ویژگی های کابینت کلاسیک

۱.هنگام تصمیم گیری برای سبک آشپزخانه خود به اولین موردی که باید توجه کنید متراژ آشپزخانه شماست.

کابینت کلاسیک بهتر است برای آشپزخانه هایی با ابعاد متوسط یا بزرگ به کار رود تا هم خود را بهتر نشان دهد و هم اینکه با به کار بردن کابینت کلاسیک در آشپزخانه های کوچک به دلیل اینکه کابینت کلاسیک دارای طرح و تزئینات زیاد است و در مقایسه با کابینت مدرن حجیم تر و برجسته تر است ،آشپزخانه را کوچک تر و بسته تر نشان خواهد داد.

پیشنهاد ما به شما استفاده از سبک کابینت مدرن برای آشپزخانه های کوچک است.

۲. از مهمترین ویژگی های کابینت کلاسیک ،طرح ها و نقوشی است که در روی به کار می رود. این طرح ها می تواند به سلیقه مشتری طراحی شود.

۳. در طراحی آشپزخانه به سبک کابینت کلاسیک ،قرینه سازی باید رعایت شود.

برای زیباتر جلوه کردن کابینت کلاسیک ،لازم است طراح آن را به گونه ای طراحی کند تا دو طرف کابینت قرینه هم باشند.

۴.کابینت کلاسیک فضای بیشتری در اختیار شما قرار می دهد زیرا معمولا عمق بیشتری نسبت به کابینت های مدرن دارند و شما می توانید راحت تر وسایل خود را داخل کابینت ساماندهی کنید.

تزئینات کابینت کلاسیک می توانند ریز و زیاد و یا درشت و کم باشند.

معایب

 1. کابینت کلاسیک در برابر رطوبت و آب مقاومت بالایی ندارد.
 2. کابینت کلاسیک ممکن است مورد هجوم حمله حشرات قرار بگیرد.
 3. قیمت کابینت کلاسیک در مقایسه با سایر سبک ها بلاتر است.
 4. اگر از متریال بی کیفیت در ساخت کابینت کلاسیک استفاده شود ،عمر طولانی نخواهد داشت.
 5. زمان ساخت بالا را می توان از معایب آن دانست ولی در انتها وقتی زیبایی آشپزخانه و کابینت کلاسیک خود را ببینید از این عیب صرفه نظر می کنید.

رنگ در کابینت کلاسیک

معمولا رنگ هایی که در کابینت کلاسیک استفاده می شود ،طیف های قهوه ای ،سفید کرم ، خاکستری و مشکی هستند .

رنگ های شاد و انرژی بخش معمولا در کابینت کلاسیک به کار نمی روند و بیشتر درسبک کابینت های مدرن به کار می روند اما با توجه به سلیقه مشتری قابل ساخت و اجرا هستند.

ظاهر در کابینت کلاسیک حرف اول را میزند.

همان طور که اشاره کردیم کابینت کلاسیک باید به صورت قرینه طراحی شود.

استفاده از کابینت های ویترینی

درکابینت کلاسیک تزئینات اهمیت ویژه ای دارند به همین دلیل قسمتی از کابینت برای اشیا تزئینی در نظر گرفته میشود . این کابینت ها به کابینت های ویترینی معروفند و دربهای شیشه ای دارند . داخل آن ها  از نور پردازی برای جذابیت بیشتر استفاده میشود.

کابینت کلاسیک سفید با درب های ویترینی آشپزخانه شما را دلپذیر جلوه می دهد.

البته کابینت های ویترینی فقط برای سبک کابینت کلاسیک در نظر گرفته نمی شوند و مدل های ساده تر آن در طراحی کابینت های مدرن با درب های شیشه ای ساده دیده می شود.

دستگیره های کابینت کلاسیک متفاوتند.

یکی دیگر از عواملی که بر ظاهر کابینت کلاسیک تاثیر می گذارد ،استفاده از دستگیره های لوکس و زیبا است. شما با توجه به سلیقه خودتان می توانید از دستگیره هایی از جنس برنز،برنج،مس و حتی نقره استفاده کنید.

از دستگیره های دیگر هم مانند دستگیره های شیشه ای و چینی و چوبی هم می توانید استفاد کنید. هرگز از دستگیره هایی که برای کابینت مدرن استفاده می شود مانند دستگیره های ساده و کشیده در کابینت های کلاسیک استفاده نکنید.

مزایای کابینت مدرن براق

با توجه به طرح و رنگی که برای کابینت کلاسیک خود انتخاب می کنید ،سنگ کانتر تاپ خود را انتخاب کنید. کانترتاپی که برای کابینت کلاسیک خود در نظر می گیرید می تواند به کلی ظاهر آشپزخانه شما را عوض کند. از سنگ های مصنوعی و طبیعی می توانید برای کانتر تاپ خود استفاده کنید.

معمولا از سنگ های کوارتز ،مرمر و گرانیت برای صفخه کابینت کلاسیک استفاده می شود . متریال های دیگری مانند دکتون هم هستند که به دلیل هزینه بالا انتخاب همه نیستند.

هود خود را از دید پنهان کنید.

در آشپزخانه هایی که به سبک کابینت کلاسیک طراحی می شوند ،هود درون قابی که برای آن طراحی می شود قرار می گیرد. که  این قاب هم مانند سایر اجزای کابینت کلاسیک دارای تزئینات و نقوش کلاسیک است.

روی قاب هود در کابینت کلاسیک نیز از تزئینات استفاده می شود.

کابینت کلاسیک از چه متریالی ساخته می شود؟

در گذشته کابینت کلاسیک را فقط از چوب می ساختند اما امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی از متریال هایی مانند روکش چوب و ممبران نیز می توان ساخت.

کابینت کلاسیک تمام چوب

این نوع از کابینت ها عالی ترین و گران قیمت ترین نوع کابینت ها هستند چون به طور کامل از چوب ساخته می شوند و تمام طرح ها و تزئینات آنها مانند معرق ، منبت،کنده کاری ها به صورت دست ساز بر روی آن ها انجام می گیرد.

مغزی این کابینت ها می تواند از جنس چوب یا ام دی اف باشد اما به ندرت در ساخت بدنه کابینت کلاسیک از چوب استفاده می شود و همه کابینت سازان از mdf برای ساخت بدنه کابینت کلاسیک استفاده می کنند. به همین دلیل به کاربردن کابینت کلاسیک تمام چوب اشتباه است.

درب های کابینت کلاسیک چوبی  کاملا از جنس چوب هستند و از انواع چوب های درختان که برای ساخت و طراحی کابینت کلاسیک استفاده می شود می توان : چوب افرا،چوب گردو،چوب راش،چوب بلوط و .. را نام برد.

که هر کدام رنگ ،بافت و طرح های متنوع مخصوص به خود را دارند و قیمت آن ها نیز طبیعتا با هم تفاوت دارد.

به غیر از این نحوه ساخت ، تولید و نصب آن از سایر سبک ها و متریال های کابینت دشوار تر است به همین دلیل هزینه آن بالاتر خواهد بود.

کابینت  کلاسیک روکش چوب

انواع کابینت کلاسیک با استفاده از روکش چوب هم قابل ساخت هستند ،مغزی این کابینت ها  از جنس

ام دی اف خام است که روکش چوب طبیعی روی آن قرار می گیرد و برای محافظت از آن یک لایه رنگ بر روی آن قرار می گیرد.

قیمت های آن نسبت به کابینت کلاسیک تمام چوب پایین تر است ولی نسبت به سایر کابینت ها گران تر هستند.

اگرمی خواهید کابینت کلاسیک با هزینه ای کمتر داشته باشید کابینت کلاسیک روکش چوب انتخاب مناسبی برای شما خواهد بود.

درباره کابینت کلاسیک روکش چوب بیشتر بدانید.

کابینت کلاسیک ممبران

متریال دیگری که در ساخت کابینت کلاسیک می توان به کار برد و امروزه بسیار پر طرفدار است ،ممبران است که به آن کابینت وکیوم هم گفته می شود.

دلیل  پر طرفدار بودن آن هزینه پایین تر نسبت به کابینت تمام چوب و کابینت روکش چوب است .

مغزی این کابینت هم مانند کابینت کلاسیک روکش چوب از جنس ام دی اف خام ساخته می شود و روی آن روکش pvc  قرار می گیرد.

برای ایجاد طرح ها و تزئینات روی ام دی اف قبل از اینکه روی آن روکش pvc   قرار بگیرد ،توسط دستگاه cnc طرح ها روی ام دی اف خام  پیاده می شود و سپس روکش pvc   روی آن قرار می گیرد.

کابینت کلاسیک ممبران در برابر آب و رطوبت مقاوم است .

توضیحات بیشتر کابینت کلاسیک ممبران را اینجا بخوانید.

کابینت کلاسیک خود را می توانید در رنگ ها و نقش و نگار های مختلف سفرش دهید تا مطابق سلیقه و فضای شما باشد.

کابینت کلاسیک سفید ممبران

نحوه ساخت

همان طور که گفتیم جنس بدنه کابینت کلاسیک از ام دی اف است و برای درب های آن ازچوب های طبیعی مختلف با ضخامت های مختلف می توان استفاده کرد.

نقش و نگار ها بر روی درب های کابینت کلاسیک توسط دستگاه سی ان سی اجرا می شود سپس توسط رنگ پاش بر روی آن رنگ پاشیده می شود و سمباده می خورد این مرحله چندین بار تکرار می شود .

بدنه های کابینت بعد از ساخت به محل پروژه فرستاده و نصب می شوند سپس اندازه گیری نهایی برای اطمینان کامل انجام می شود و درب های کابینت برای ساخت برده می شوند. درب ها بعد از ساخت نیز برای نصب برده می شوند و بعد از اندازه گیری نهایی باز شده وبرای رنگ به کارگاه فرستاده میشوند

بعد از خشک شدن درب ها ،آن ها را به بدنه کابینت متصل می کنند و کابینت کلاسیک آماده استفاده خواهد بود.

دلیل تکرار این مراحل حساس بودن چوب و قیمت بالای آن است به همین دلیل برای جلوگیری از اشتباهات فرایند ساخت و نصب آن این پروسه را طی میکند.

تزئینات کابینت کلاسیک

در طرح های کابینت کلاسیک از مدل های قرن ۱۷ و ۱۸ اروپا تا مدل های رومی و باستانی ایرانی که شامل سرستون های آریایی و تخت جمشید است ، می توان استفاده کرد. بسته به سلیقه شما این طرح ها انتخاب می شوند و بر روی کابینت کلاسیک شما اجرا می شوند. برای جذابیت بیشتر از اکسسوری نیز می توانید استفاده کنید.

نکات طراحی کابینت کلاسیک

 1. کابینت کلاسیک مناسب برای آشپزخانه با ابعاد متوسط و بزرگ است.
 2. اگر آشپزخانه شما ابعاد متوسطی دارد از طرح های ساده تر کابینت کلاسیک استفاد کنید تا فضای شما را کوچک نشان ندهد.
 3. استفاده از طرح های بزرگ و درشت کابینت کلاسیک ،فضای شما را بزرگتر نشان می دهد.
 4. طرح های ریز و کوچک فضای شما را شلوغ و کوچک نشان می دهد به همین دلیل مناسب برای آشپزخانه هایی با ابعاد بزرگ هستند ،تا هم به خوبی جلوه کنند هم فضای شما را کوچک و بسته نشان ندهند.
 5. در آشپزخانه با ابعاد متوسط از طیف رنگ های روشن تر کابینت کلاسیک استفاده کنید تا فضای شما را دلبازتر نشان دهد .
 6. در آشپزخانه با ابعاد بزرگ دست شما برای انتخاب رنگ کابینت کلاسیک آزاد تر است و می توانید از طیف های تیره رنگ های قهوه ای و طوسی و همین طور رنگ مشکی استفاده کنید.
 7. نورپردازی در آشپزخانه کلاسیک اهمیت ویژه ای دارد زیرا نورپردازی نا مناسب علاوه بر اینکه تزئینات و طرح کابینت کلاسیک شما را به خوبی نشان نمی دهد هم جنین باعث می شود فضای شما دلگیر به نظر یرسد.
 8. در انتخاب سایر لوازم آشپزخانه و وسایل آن پیرو سبک کلاسیک باشید تا هارمونی و هماهنگی بین تمام اجزای آشپزخانه دیده شود.
 9. هنگام انتخاب سبک کابینت کلاسیک برای آشپزخانه خود به فضاهای مجاور آن دقت کنید .اگر سایر فضاهای شما مدرن است کابینت کلاسیک برای شما انتخاب مناسبی نیست.
 10. معمولا از درب های جک دار برای کابینت کلاسیک دیواری استفاده نمی شود و برای درب های کابینت های دیواری تماما از لولا استفاده می شود .

نحوه تمیز کردن کابینت کلاسیک

 1. سر ستون ها:

سر ستون های منبت کاری شده در کابینت کلاسیک می توانند یاد اور سبک معماری دوران باستان ایرانی و اروپایی باشد.

 1. پایه خراطی:

یک ستون ناهماهنگ را می توان توسط هنر خراطی هماهنگ و زیبا ساخت. این پایه ها انواع مختلفی دارند و با توجه به طراحی کابینت باید از آن استفاده کنید.

 1. گل دکوراتیو منبت :

گل دکوراتیو ها در واقع تزئینات کار شما هستند و با طرح های زیبایی که دارند باعث می شوند آشپزخانه و کابینت کلاسیک شما زیباتر جلوه کند.

 1. پایه جزیره:

امروزه به دلیل پرطرفدار بودن استفاده از جزیره در آشپزخانه ،در آشپزخانه های کلاسیک برای هماهنگی طراحی جزیره با سایر قسمت ها از طرح های منبت شده در پایه های آن استفاده می شود که آن ها هم انواع مختلفی دارند.

 1. تاج گل منبت:

این تاج گل ها معمولا در بالای قاب هود ،کمد های دیواری ،بدنه جزیره و حتی در کابینت کلاسیک مورد استفاده قرار می گیرد.

قیمت

قیمت کابینت کلاسیک با توجه به متریالی که در ساخت آن به کار برده می شود ،متفاوت خواهد بود .

همان طور که گفتیم برای ساخت کابینت کلاسیک می توانید از چوب طبیعی،روکش چوب و ممبران استفاده کنید.بسته به نوع چوب طبیعی که در ساخت کابینت کلاسیک چوبی استفاده کنید قیمت کابینت متفاوت خواهد بود.

 هر متریالی که برای درب ها  و نمای کابینت کلاسیک استفاده کنید در مغزی کابینت تاثیری نخواهد گذاشت و مغزی آن از جنس ام دی اف خواهد بود  و تنها موردی که در قیمت بدنه غیر از متراژ نهایی بدنه کابینت تاثیر گذار خواهد بود خارجی یا ایرانی بودن ام دی اف است که در کیفیت و قیمت تاثیر می گذارد .

غیر از این عوامل و متراژ کابینت آشپزخانه شما ،عامل های دیگری مانند یراق آلات ،اکسسوری های کاربردی داخل کابینت،سنگ صفحه کابینت یا کانترتاپ و دستگیره درب های کابینت بر قیمت نهایی تاثیر گذار خواهند بود.

کلام آخر

کابینت کلاسیک هنگامی که به درستی برای فضای شما طراحی شود ،ظاهری اشرافی ،زیبا و جذاب به آشپزخانه شما خواهد داد.

هنگام انتخاب کابینت کلاسیک سایر لوازم جانبی خود را نیز به سبک کلاسیک تهیه کنید تا فضای شما دلنشین تر و زیباتر در نظر بیینده جلوه کند.