کابینت مدرن روکش چوب

فهرست مطالب

مقدمه

در طراحی کابینت اشپزخانه و ساخت ان سبک های متفاوتی وجود دارد که در بین آن ها ۳ سبک مدرن، کلاسیک و نئوکلاسیک در ایران رایج است و در ساخت این سبک ها می توان از متریال های مختلفی استفاده کرد که یکی از آن ها کابینت تمام چوب و کابینت روکش چوب است که طرفداران بسیاری در بین مردم دارد.

چوب از دیر باز متریال محبوب و پر طرفداری بین مردم است که حس نوستالژیک، اصالت، گرما و زنده بودن را تداعی می کند و استفاده از آن درکابینت  آشپزخانه احساس طراوت و شادابی و صمیمیت را چند برابر می کند.

به راحتی با هر دکوراسیونی هماهنگ می شود ولی به دلیل هزینه بالایی که دارد از متریال دیگری مانند روکش

چوب می توانید  برای کابینت اشپزخانه خود استفاده کنید.

کابینت مدرن روکش چوب نسبت به کابینت تمام چوب هزینه کمتری دارد در عین حال همان حس و حال چوب را برای شما به وجود می آورد و می تواند  یک انتخاب زیبا و جذاب برای کابینت آشپزخانه شما باشد.

کابینت مدرن روکش چوب روشن و ترکیب آن با رنگ سفید.

کابینت مدرن روکش چوب

کابینت مدرن روکش چوب به خوبی حس طبیعی چوب را به فضای شما منتقل می کند.

کابینت مدرن روکش چوب را می توانید با ترکیب رنگ های دیگر به کار ببرید.

کابینت مدرن روکش چوب چیست؟

کابینت مدرن روکش چوب از نظر متریال بدنه کابینت تفاوتی با سایر کابینت های مدرن ندارد و  برای بدنه تمام آن ها می توان از ام دی اف خام اسفاده کرد  که البته ام دی اف ها هم جنس های مختلفی دارند که در دو نوع ایرانی و خارجی است .

ام دی اف های خارجی نسبت به نوع ایرانی خود مرغوب تر هستند و البته گرانتر.

تفاوت کابینت مدرن روکش چوب با بقیه کابینت ها در متریالی است که برای پوشش درب ها و نمای کابینت استفاده می شود.

از روکش های چوب هم برای کابینت مدرن روکش چوب و هم برای کابینت کلاسیک روکش چوب استفاده می شود .

در ساخت کابینت مدرن روکش چوب  اول ام دی اف خام سمباده زده می شود سپس چسب یا گریس را با فرچه به طور یکنواخت در سراسر آن  پخش می کنند. سپس ورق های روکش جوب را در کنار هم به گونه ای قرار می دهند که نقش های آن در امتداد هم باشد و با چسب فیکس می کنندو بعد روی دیگر روکش را با چسب فیکس می کنند بعد از حدود ۴۰ دقیقه روکش ها را روی ام دی اف قرار می دهند و توسط دستگاه پرس ،روی ام دی اف ها پرس می شوند و بعد خرده چوب ها و اضافات ان ها را توسط تیغ برش می دهند و دوباره سمباده می زنند تا مرزهای بین روکش ها محو شود. اگر نیاز به رنگ کاری داشته باشد بعد از این مرحله برای رنگ کاری می رود و با توجه به انتخاب شما رنگ پلی استر ،پلی اورتان یا شاپان بر روی ان زده می شود و مراحل پایانی سمباده و رنگ تا اتمام کار ساخت انجام می شود. به دلیل لایه رنگی که بر روی کابینت مدرن روکش چوب قرار میگیرد مقاومت آن افزایش پیدا می کند.

نمونه رنگ ها و طرح های مختلف ورق های هایگلاس AGT

انواع روکش چوب های مختلف برای کابینت مدرن روکش چوب

کابینت مدرن روکش چوب ابزار خورده

برای ساخت کابینت مدرن روکش چوبی که بر روی درب های آن ابزار می خورد ابتدا طرح مورد نظر بر روی ام دی اف پیاده می شود و سپس عملیات چسباندن روکش و رنگ بر روی ام دی اف پیاده می شود. نوع رنگ مصرفی، روکش و چسبی که در ساخت کابینت مدرن روکش چوب استفاده می شود بسیار مهم است زیرا تاثیر مستقیمی بر کیفیت نهایی کابینت خواهد داشت.

نوع روکش کابینت روکش چوب مدرن

برای استفاده از روکش چوب برای کابینت مدرن روکش چوب از روکش های با کیفیت استفاده کنید زیرا اگر از روکش ها با کیفیت پایین و ارزان استفاده کنید بعد از مدتی بر روی روکش های کابینت مدرن روکش چوب لایه ای زرد رنگ نمایان می شود به همین دلیل برای ساخت کابینت مدرن روکش چوب باید از روکش با کیفیت بالا و جنس مرغوب استفاده کنید.

انواع روکش چوب

برای انتخاب طرح و رنگ کابینت مدرن روکش چوب اصلا نگران نباشید ،این روکش ها مانند چوب طبیعی دارای رنگ ها و طرحهای مختلفی هستند که شما با توجه به سلیقه، کاربرد و دکوراسیون آشپزخانه و فضاهای مجاور آن می توانید از بین آن ها بهترین را انتخاب کنید.

روکش های چوب به دو دسته روکش چوب طبیعی و مصنوعی تقسیم می شوند که هر کدام مزایا و معایب خود را دارند که در ادامه آن ها را توضیح خواهیم داد.

کابینت  مدرن روکش چوب می تواند از چوب درختانی مانند بلوط، سرو، گردو، افرا، راش و .. باشد.

همین طور اگر علاقه به استفاده از متریال های براق دارید، این روکش ها در دو نوع براق و مات هم قابل خرید هستند و شما می توانید با مراجعه با فروشگاه ها و شو روم های معتبر و دیدن نمونه ها و کاتالوگ های این روکش ها، آن را در کنار هم ببینید و با توجه به سلیقه خود از بین ان ها انتخاب  کنید.

کابینت مدرن روکش چوب روشن و براق برای آشپزخانه های کوچک انتخاب مناسبی هستند.

کابینت مدرن روکش چوب طبیعی

مانند هر متریالی روکش های طبیعی هم طرفداران خود را در بین مردم برای کابینت مدرن روکش چوب دارد و از بهترین های آن می توان چوب بلوط و ملچ را نام برد .

که در ساخت بدنه کابینت مدرن روکش طبیعی از ام دی اف یا فلز استفاده می کندتا هزینه کاهش یابد و این بستگی به بودجه شما دارد.

حتی بهترین و با کیفیت ترین متریال ها هم معایب و مزایای خود را دارند و روکش های چوب هم از این قاعده مستثنی نیستند .

می توانید از رنگ های مختلف برای کابینت مدرن روکش چوب خود استفاده کنید.

مزایای کابینت مدرن روکش چوب طبیعی

از مزایای آن می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 1. استفاده از روکش چوب به فضای شما گرما و صمیمیت می بخشد.
 2. روکش های چوب انعطاف پذیرند و می توانند در سبک های مختلف آشپزخانه مانند کلاسیک و نئو کلاسیک هم استفاده شوند.
 3. کابینت مدرن روکش چوب ارزان تر از کابینت های تمام چوب هستند .
 4. کابینت مدرن روکش چوب مدرن و شیک هستند و فضای شما را لوکس جلوه می دهند.
 5. کابینت مدرن روکش چوب به دلیل وجود لایه رنگ بر روی آن مقاومت خوبی در برابر رطوبت دارد.

معایب کابینت مدرن روکش چوب طبیعی

از معایب کابینت مدرن روکش چوب طبیعی می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 1. کابینت مدرن روکش چوب طبیعی مقاومت پایین در برابر رطوبت و حرارت دارد.
 2. کابینت مدرن روکش چوب ضد ضربه نیست.
 3. وزن بیشتر از حد تحملشان را نمی توانند تحمل کنند و اگر طولانی مدت وزن زیادی را تحمل کنن باعث می شود که کابینت شکم بدهد و باد کند.
 4. کابینت مدرن روکش چوب طبیعی باید در دوره های منظم واکس خورده شوند تا از هجوم حشرات و جانوران موذی در امان بمانند.
 5. در هنگام شست وشوی کابینت مدرن روکش چوب باید دقت زیادی داشته باشید .
 6. کابینت مدرن روکش چوب در برابر رطوبت و مواد شیمیایی آسیب پذیرند.
 7. اگر از نوع مرغوب روکش استفاده نشود بعد از مدتی زرد رنگ خواهد شد.
 8. اگر لایه روکش چوب خراشیده شود و آب به مغزی کابینت برخورد کند موجب خرابی کابینت مدرن روکش چوب می شود.

کابینت مدرن روکش چوب مصنوعی

این سبک از روکش ها هم طرفداران خود را دارند به ویژه که معمولا هزینه پایین تری نسبت به کابینت مدرن روکش چوب طبیعی خواهند داشت و همین طور دوام و عمر ان ها بالاتر از کابینت مدرن روکش چوب طبیعی است و نگهداری آن ها ساده تر و راحت تر است.

کابینت مدرن روکش چوب مصنوعی براق

از متریال هایی  که برای ساخت کابینت روکش چوب مصنوعی استفاده می شود  می توان به : PVC،لترون ،ملامینه ،هایگلاس،اکرولیک،HPL و … اشاره کرد.

مزایا

 1. کابینت مدرن روکش چوب مصنوعی ارزان تر از روکش چوب طبیعی است.
 2. کابینت مدرن روکش چوب مصنوعی دوام و عمر بالاتر نسبت به کابینت مدرن روکش چوب طبیعی دارد.
 3. شست وشو ی ساده تر نسبت به کابینت مدرن روکش چوب طبیعی
 4. انعطاف پذیری بالا
 5. تفاوت بارزی بین ان و روکش چوب طبیعی نیست و به همان اندازه شیک ،مدرن و زیباست.

معایب

 1. کابینت مدرن روکش چوب مانند دیگر متریال ها نباید در معرض نور مستقیم خورشید باشد ،نور مسقیم خورشید در طولانی مدت سبب تغیر رنگ خواهد شد.
 2. چون از مواد شیمیایی در ساخت کابینت مدرن روکش چوب استفاده می شود اگر در هنگام آتش سوزی در مجاورت آتش قرار بگیرد گاز و مواد سمی در هوا تولید می کند .
 3. کابینت مدرن روکش چوب مصنوعی مقاومت کمی در برابر سایش و خط و خش دارد.
 4. در صورت خراش افتادن لایه روکش، آب به کابینت مدرن روکش چوب نفوذ می کند و به مغزی کابینت که همان ام دی اف است برخورد می کند و موجب خرابی آن می شود.

ترکیب کابینت مدرن روکش چوب تیره همراه با کابینت مدرن سفید

رنگ در کابینت مدرن روکش چوب

  روکش های چوب هم مانند سایر متریال ها رنگ ها و طرح های مختلفی دارند که می توانید از بین آن ها طرح و رنگ مورد علاقه خود را انتخاب کنید و برای کابینت مدرن روکش چوب خود سفارش دهید.

در رنگی که برای کابینت مدرن روکش چوب انتخاب می شود تلاش می شود تا گره ها و بافت چوب نمایان باشد.

دو نکته مهم در هنگام انتخاب رنگ برای کابینت مدرن روکش چوب در نظر بگیرید.

اولین نکته ای که در  انتخاب رنگ کابینت مدرن روکش چوب باید در نظر بگیرید  علاوه بر سلیقه ،ابعاد آشپزخانه شماست.

اگر آشپزخانه شما کوچک است از رنگ های روشن روکش های چوب برای کابینت مدرن روکش چوب استفاده کنید اگر ابعاد آشپزخانه شما بزرگ است می توانید از طیف های تیره هم استفاده کنید.

کابینت مدرن براق مشکی

ترکیب هایگلاس نارنجی با طوسی مات برای کابینت مدرن براق

دومین نکته انتخاب رنگ برای کابینت مدرن روکش چوب هماهنگی آن با دیوار ها و کفپوش ها و دکوراسیون سایر فضاهای خانه است.

هم چنین می توانید از روکش چوب برای قسمتی از کابینت های خود و ترکیب آن با یک رنگ خنثی برای کابینت مدرن روکش چوب خود استفاده کنید که اتفاقا جزو ترکیب رنگ های پرطرفدار کابینت مدرن روکش چوب است .

مثلا می توانید کابینت های زمینی خود را از روکش چوب و کابینت های دیواری خود را از متریال های دیگر با رنگ خنثی استفاده کنید.

در آشپزخانه های بزرگ می توانید از جزیره استفاده کنید و برای درب های کابینت جزیره از روکش چوب استفاده کنید یا می توایند رنگی مخالف با رنگ کابینت مدرن روکش چوب خود برای جزیره انتخاب کنید.

با توجه به ابعاد آشپزخانه سایر متریال ها مانند بین کابینتی و سنگ صفحه کابینت را انتخاب کنید .

اگر آشپزخانه شما کوچک است برای کابینت مدرن روکش چوب خود از کانترتاپ ها و بین کابینتی های روشن استفاده کنید و نورپردازی مناسب انجام دهید تا فضای شما بزرگتر جلوه کند.

در این آشپزخانه کابینت مدرن روکش چوب برای کابینت های زمینی و برای کابینت های دیواری از کابینت براق سفید استفاده شده است.

یراق و اکسسوری

مانند سایر کابینت های مدرن در کابینت مدرن روکش چوب هم می توانید از انواع یراق آلات مانند جک های مختلف ،لولا های مختلف،ریل های متنوع و انواع اکسسوری هایی که می توان داخل کابینت استفاده کرد ،استفاده کنید .

این اکسسوری ها توسط برندهای مختلفی تولید می شوند مانند : بلوم،سالیچه،کسه بوهمر و فانتونی که شما با توجه به بودجه و فضای خود می توانید از آن ها برای کابینت مدرن روکش چوب خود استفاده کنید.

قیمت

قیمت کابینت مدرن روکش چوب  بر حسب مواردی چون :نوع روکش ،کیفیت مواد سازنده،ابعاد و یراق آلات و اکسسوری هایی که در کابینت استفاده می شود محاسبه می شود.

روکش های طبیعی چوبی گران تر از روکش  های مصنوعی هستند.

روکش هایی که در بازار موجود می باشند:

 1. روکش چوب طبیعی
 2. روکش چوب مصنوعی لترون یا فویل
 3. روکش هایگلاس چوبی (ای جی تی)
 4. روکش مصنوعی ممبران
 5. روکش مصنوعی چرم

استفاده از کابینت مدرن روکش چوب برای تمام آشپزخانه

پیشنهاد هولز به شما

برای خرید کابینت مدرن روکش چوب به سرعت تصمیم نگیرید و. به فروشگاهها و شوروم های معتبر مراجعه کنید تا با دیدن رنگ ها ، طرح های مختلف اشنا شوید و از مشاوره آن ها نیز بهره ببرید تا بتوانید بهترین و با کیفیت ترین انتخاب را برای کابینت اشپزخانه خود داشته باشید .

کابینت مدرن روکش چوب در صورت با کیفیت بودن متریال و نگهداری صحیح تا سال ها عمر خواهند کرد و ظاهری شیک زیبا و لوکس برای منزل شما خواهند بود.

سخن پایانی

کابینت مدرن روکش چوب فضایی گرم و صمیمی  برای شما به وجود می آورد و با صرف هزینه کمتر از کابینت تمام چوب می توانید از وجود چوب در آشپزخانه خود لذت ببرید و به آن هویت و روح ببخشید.

کابینت مدرن روکش چوب یکی از بهترین انتخاب ها برای اشپزخانه شماست.

ترکیب کابینت مدرن روکش چوب با کابینت سفید براق