کابینت گوشه: از کنج آشپزخانه‌ی خود به بهترین شکل استفاده کنید

در گذشته فضاهای پرت و کنج آشپزخانه بلااستفاده باقی می‌ماندند اما این روزها به کمک تجهیزات جدید از جمله کابینت گوشه می‌توان به صورت بهینه از آن‌ها استفاده کرد. در حقیقت، یکی از دغدغه‌های زندگی آپارتمان نشینی فضای کم آشپزخانه و محدودیت در خرید لوازم آشپزخانه است. همه‌ی ما دوست داریم انواع لوازم آشپزی مانند ساندویچ ساز، سرویس‌های تفلون، قابلمه و ظروف چینی خود را به بهترین شکل در قفسه‌ها جای دهیم اما تا همین چند وقت پیش، فضای کوچک آشپزخانه و تعداد کم کابینت‌‌ها این اجازه را به ما نمی‌دا‌د. در حال حاضر، کابینت گوشه این مشکل را کاملا حل کرده است.

تنها کاری که طراحان انجام می‌دهند پر کردن فضاهای پرت و خالی با کابینت‌های مناسب است. این کابینت‌ها طرح‌های متنوعی دارند و دغدغه‌ی شما را درباره کمبود فضا در آشپزخانه رفع می‌کنند‌. در ادامه به نکات مهمی درباره راهنمای خرید این کابینت‌ها و معرفی انواع آن خواهیم پرداخت.

کابینت گوشه

به این نکات در خرید کابینت گوشه توجه کنید

فضای مورد نظرتان را اندازه گیری کنید

کابینت‌های کنج می‌توانند به شما کمک کنند تا از فضای محدود آشپزخانه حداکثر استفاده را بکنید اما قبل از هر اقدامی باید بررسی کنید که آیا اندازه‌‌ی گوشه‌‌ی آشپزخانه شما برای نصب این نوع کابینت‌ها مناسب است؟ شما باید به خوبی فضا را بررسی کرده و با توجه به آن برای نصب یا سفارش کابینت گوشه اقدام کنید. تعیین تعداد کابینت‌ها با توجه به فضایی که در اختیار دارید نیز به شما کمک می‌کند تا با توجه به بودجه‌‌تان کابینت‌های مورد نیاز خود را بخرید.

مدل‌های کابینت گوشه را مطابق با دکوراسیون آشپزخانه انتخاب کنید

از آنجایی که کابینت گوشه در مدل‌ها و رنگ‌های مختلفی وجود دارد، ممکن است با دیدن تنوع این کابینت‌ها دچار سردرگمی شوید. یکی از فاکتورهایی که به شما در انتخاب درست کمک می‌کند، رنگ و دکوراسیون آشپزخانه‌ی شما است. اگر فضای آشپزخانه شما مدرن است، نباید کابینت گوشه‌ با طرح و نقش کلاسیک انتخاب کنید. همچنین رنگ‌هایی که با رنگ فضا و کابینت‌های آشپزخانه هماهنگی ندارند، مناسب نیستند. بنابراین حتما باید به دکوراسیون آشپزخانه خود توجه کنید.

کاربرد کابینت خود را بررسی کنید

تصمیم بگیرید که به چه منظوری می‌خواهید از کابینت گوشه استفاده کنید. طراحی داخلی کابینت‌‌های گوشه برای قابلمه یا لیوان‌ها و فنجان‌ها تفاوت دارد و شما باید انتخاب کنید که دقیقا برای کنج آشپزخانه‌ی خود قرار است از کدام قابلیت استفاده کنید. به عنوان مثال، اگر می‌خواهید لیوان‌ها در دسترس باشند بنابراین طراحی مدل کابینت کنج را مخصوص لیوان و فنجان انتخاب کنید. به عبارت دیگر، ابتدا نیاز خود را شناسایی کنید و سپس اقدام به خرید کنید.

کابینت گوشه

معرفی انواع کابینت کنج

همان طور که گفتیم این نوع کابینت‌ها تنوع و کاربردهای زیادی دارند و به خصوص برای  آشپزخانه‌ی کوچکی مناسب هستند. در ادامه با انواع آن آشنا خواهیم شد.

کابینت کشویی

این نوع کابینت‌ها به حالت L شکل و با دو درب در چپ و راست در گوشه‌ی آشپزخانه تعبیه می‌شوند و به انتخاب شما می‌توانند چند طبقه هم باشند. فرقی ندارد که شما در سمت راست یا چپ را باز کنید، در هر صورت کل کشو باز می‌شود. شما می‌توانید از اکسسوری‌های جدا کننده یا ارگانایزر در این کشو‌ها برای نظم دادن به وسایلی مانند قاشق، چنگال، قابلمه یا موارد دیگر استفاده کنید. کابینت‌های گوشه کشویی یا پروانه‌ای به شما کمک می‌کنند که از حداقل فضا حداکثر استفاده را بکنید و باعث شیک‌تر شدن دکوراسیون آشپزخانه‌ی شما می‌شود.

کابینت منحنی     

در این مدل همان طور که از اسم آن‌ پیداست، درب به صورت منحنی شکل طراحی شده است. شما می‌توانید آن را به صورت زمینی یا دیواری سفارش دهید. کابینت‌‌های  گوشه منحنی به دلیل طرح خاص و زیبای درب‌هایشان می‌توانند فضای آشپزخانه‌ی شما را شیک‌تر کنند و همچنین شما می‌توانید وسایل مختلفی در آن قرار دهید. حتی امکان قرار دادن اکسسوری‌های چرخان درون آن‌ها وجود دارد و این کار باعث می‌شود تا وسایل با نظم بیشتری درون کابینت قرار بگیرند. البته نصب این نوع کابینت‌ها کمی هزینه بر است اما چون می‌تواند آشپزخانه‌ی شما را خلوت تر جلوه دهد بسیار کاربردی و پر فایده محسوب می‌شود. علاوه بر این کابینت‌ کنج منحنی آشپزخانه را بزرگ‌تر نشان می‌دهد و به دلیل اتصال به کابینت‌های دیگر لبه‌های تیزی ندارد.

کابینت گوشه

کابینت هوایی

اگر شما با وجود داشتن کابینت‌های زمینی هنوز هم به کابینت‌های بیش‌تری احتیاج دارید، کابینت کنج هوایی مشکل شما را حل می‌کند‌. همان طور که از اسم آن‌ها مشخص است‌، این کابینت‌ها دیواری هستند و به شما کمک می‌کنند تا از تمام آشپزخانه‌ی خود به خوبی استفاده کنید. این کابینت در نقطه کور آشپزخانه قرار می‌گیرد و به انتخاب شما می‌تواند طرح‌های مختلفی داشته باشد.

به عبارت دیگر، شما می‌توانید به سراغ یک کابینت ساده با درهای شیشه‌ای بروید تا لوازم خود را قرار دهید و مشکل کمبود فضا را تا حدودی برطرف کنید، اما این کار ظاهر مناسبی ندارد. به جای این کار بهتر است از کابینت کنج دیواری استفاده کنید تا هم به صورت بهینه از فضا بهره ببرید و هم ظاهر آشپزخانه‌ی شما بسیار مدرن تر دیده شود. 

کابینت متحرک

نام این نوع کابینت‌‌ها به این دلیل متحرک است که اکسسوری‌های متحرکی در داخل آن‌ها وجود دارد که متصل به درب کابینت هستند. این اکسسوری‌ها مجیک کرنر نام دارند و هنگامی که شما درب کابینت‌ را باز می‌کنید، معمولا به حالت چرخشی بیرون می‌آیند. یکی از مزایای این نوع کابینت‌ها این است که به شما کمک می‌کنند تا از عمیق ترین بخش کابینت خود نیز استفاده کنید.

کابینت مورب

این کابینت‌ها به صورت مورب در دو گوشه آشپزخانه نصب می‌شوند و از آن‌ها در آشپزخانه‌های مدرن و کلاسیک استفاده می‌کنند. ظاهر آن‌ها به صورت کج و مایل طراحی می‌شود و شما می‌توانید در گوشه‌های آشپزخانه این نوع کابینت‌ را نصب کنید. کابینت مورب جنس‌های مختلفی دارد که می‌تواند ام دی اف، هایگلاس یا هرچوبی که خودتان بپسندید باشد. سینی‌هایی هم که درون آن‌ها تعبیه شده دایره‌ای و قابل چرخش هستند.

کابینت کمدی ایستاده گوشه

این کابینت‌ها همان طور که از اسمشان پیداست به صورت یک کمد ایستاده هستند. شما باید دقت کنید که فضای کافی را برای قرار دادن این کابینت‌ها داشته باشید. حتی می‌توانید از اکسسوری‌های چرخان در داخل طبقات این کمد قرار دهید و یک سوپر مواد غذایی داشته باشید تا به راحتی خوراکی‌های خود را درون آن قرار دهید.

سخن پایانی

کابینت‌های گوشه به مدرن شدن آشپزخانه‌ی شما کمک می‌کنند. حتی استفاده کردن از یک کابینت کنج ساده به شما اجازه می‌دهد تا لبه‌های تیز کابینت را بپوشانید و ظاهر شیک‌تری به آشپزخانه خود ببخشید. فقط همان طور که گفتیم سعی کنید قبل از هر اقدامی، فضای آشپزخانه خود را با دقت بررسی کنید و اگر فضای کافی در اختیار داشتید به سراغ خرید نوع دلخواه خود بروید. البته توجه به کیفیت و کارایی را هم فراموش نکنید.

سوالات متداول:
  1. قبل از خرید کابینت گوشه به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

فضای مورد نظر خود را باید اندازه گیری کنیم تا مطمئن شویم فضای کافی برای کابینت مورد نظر داریم، سپس باید مدل‌های کابینت گوشه را مطابق با دکوراسیون آشپزخانه انتخاب کنید و در آخر سعی کنید اکسسوری و طراحی داخلی و کاربرد کابینت خود را قبل از خرید مشخص کنید.

  1. بهترین راه حل برای استفاده از فضای بدون استفاده در آشپزخانه چیست؟

استفاده از کابینت‌های گوشه به شما این امکان را می‌دهد که از کنج آشپزخانه خود به صورت کاربردی استفاده کنید.

  1. انواع کابینت گوشه شامل چه مواردی می‌شود؟

کابینت گوشه کشویی، کنج، هوایی، متحرک، منحنی و ایستاده

  1. کابینت کنج کشویی به چه صورت طراحی می‌شوند؟

این نوع کابینت‌ها به حالت L شکل و با دو درب در چپ و راست در گوشه‌ی آشپزخانه تعبیه می‌شوند و به انتخاب شما می‌توانند چند طبقه هم باشند.

  1. یکی از کاربردهای کابینت گوشه ایستاده چیست؟

می‌توانید از اکسسوری‌های چرخان در داخل طبقات این کمد قرار دهید. به این ترتیب یک سوپر مواد غذایی خواهید داشت و به راحتی خوراکی‌های خود را درون آن قرار می‌دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *