آیا کابینت کشویی بهترین انتخاب برای آشپزخانه شما است؟

یکی از فاکتورهایی که فضای آشپزخانه‌ را زیباتر و کاربردی‌تر می‌کند، استفاده‌ی درست و به جا از کابینت‌ کشویی است. شما به کمک این کشوها می‌توانید به راحتی لوازم آشپزخانه از جمله قاشق و چنگال، قابلمه، لوازم برقی را در جای مناسب قرار دهید. به عبارت دیگر، کابینت‌های کشودار و استفاده از اکسسوری‌ها و نظم دهنده‌های درون آن‌ها به شما کمک می‌کنند تا لوازم زیادی را در کابینت‌ها قرار داده و آشپزخانه‌ی منظم داشته باشید. اما گاهی قرار دادن وسایل بزرگی مانند قابلمه و ماهیتابه در این گونه کابینت‌ها راحت نیست و در این شرایط، احتمالا فکر می‌کنید استفاده از کابینت درب دار بهتر است.

کابینت کشویی

در حقیقت، برای اینکه بتوانید درست تصمیم بگیرید و آشپزخانه‌ی زیبا و منظمی داشته باشید، ابتدا باید در مورد کاربرد، مزایا و معایب هرکدام از این کابینت‌ها تحقیق کنید تا دچار اشتباه نشوید. ما در این جا به شما کمک می‌کنیم تا اطلاعات کافی در این مورد کسب کنید و در صورت نیاز به سراغ خرید کابینت کشویی بروید.

آشنایی با کابینت های کشویی

کابینت های کشویی همان طور که از نامشا مشخص است، طبقات ثابتی ندارند و از کشوهایی تشکیل شدند که به عقب و جلو کشیده می‌شوند. از جمله ویژگی‌های مهم این نوع کابینت‌ها می‌توان به در دسترس بودن وسایل اشاره کرد که این قابلیت باعث می شود ما برای پیدا کردن وسیله خاصی دچار مشکل نشویم. چگونگی استفاده و چیدمان این کشوها به شما بستگی دارد. به عنوان مثال، اگر استفاده‌ی زیادی از لیوان‌ها و فنجان‌‌ها دارید، می توانید در کشوهای ابتدایی آن‌ها را قرار دهید تا بدین ترتیب مجبور نباشید برای برداشتن آن‌ها خم شوید.

طبقات متحرک و قفسه‌های کابینت کشودار به شما کمک می‌کنند تا با کمترین حرکت وسایل مورد نیاز خود را پیدا کرده و استفاده کنید. شاید در ظاهر این طور به نظر برسد که این قفسه‌ها ارتفاع کمی دارند و فقط برای ظروفی با ابعاد کوچک مانند لیوان و قاشق مناسب هستند؛ اما در حقیقت اینطور نیست. امروزه طراحان ابعاد متنوعی از این کشوها را تولید می‌کنند و عمق و طول آن‌ها نیز با هم متفاوت است. بنابراین، شما می‌توانید با توجه به نیاز خود آن‌ها را تهیه و نصب کنید. 

کابینت های کشویی

همچنین یکی دیگر مزایای این نوع کابینت‌ها استفاده از ارگانایزر و نظم دهنده است. شما می‌توانید به راحتی وسایل خود را به صورت تفکیک شده قرار دهید و در زمان نظافت نیز کار شما بسیار آسا‌ن‌تر می‌شود. همچنین، اگر دغدغه‌ی مکان سطل زباله و تمیز بودن آن را دارید و نمی‌خواهید آشپزخانه شما جلوه بدی داشته باشد، کابینت‌‌های کشودار بهترین گزینه برای شما هستند. یکی دیگر از لوازم ضروری برای پخت و پز، ظرف‌های ادویه هستند. طراحان این نوع کابینت‌ها حتی این مشکل را نیز حل کردند. شما با خرید و نصب مدل‌هایی که مجهز به اکسسوری ادویه هستند، می‌توانید زمان آشپزی به راحتی به آن‌ها دسترسی داشته باشید. 

علاوه بر موارد فوق، شما به کمک این نوع کابینت‌ها، می‌توانید از فضاهای پرت و بلا استفاده‌ی آشپزخانه‌ی خود نیز استفاده کنید. کمدهای کشویی کنج این روزها طرفداران زیادی دارند و زیبایی خاصی به محیط شما می‌بخشند. همچنین توصیه می‌کنیم که در اطراف اجاق گاز و فر از کابینت های کشویی استفاده کنید، زیرا می‌توانید به راحتی و بدون اتلاف وقت وسایلی مانند قابلمه و ظروف بزرگ را در زمان نیاز از داخل کشوهابردارید.

کابینت کشودار

معایب کابینت‌های کشودار

 از مهم‌ترین معایب این کابینت‌ها می‌توان به قیمت نسبت بالای آن‌ها اشاره کرد که در مقایسه با کابینت‌های معمولی گران تر هستند‌. همچنین شما باید برای نصب آن‌ها از افراد حرفه‌ای در این زمینه کمک بگیرید. البته کابینت های کشویی ارزان تری نیز در بازار وجود دارند اما باید از جنس و متریال آن‌ها مطمئن شوید؛ در غیر این صورت اگر ریل و قطعاتی که در آن‌ها استفاده شده مرغوب نباشد، ممکن است به راحتی خراب شوند. از برند های مطرح یراق می توان به بلوم و یونی هوپر اشاره کرد.

کابینت های کشودار

کابینت درب لولایی و کاربرد آن‌ها

کابینت درب دار ساختار ساده‌‌تری نسبت به کابینت های کشویی دارد. این کابینت‌ها تنها از یک درب و چند قفسه یا طبقه تشکیل شدند و ساختار متحرکی ندارند. همچنین آن‌ها دارای عمق زیادی هستند و شما می‌توانید ظروف متنوعی مانند بشقاب یا قابلمه را در آن جا دهید. شما مجبور نیستید هر وسیله را سر جای خود بگذارید و دست شما برای انتخاب جای ظروف باز است. به عنوان مثال، می‌توانید در طبقه اول قابلمه و ظروف تفلون را قرار دهید و در طبقه دوم سرویس‌های بشقاب‌ خود را بگذارید.

 این نوع کابینت‌ به دلیل ساختار ساده‌ و فضای زیادی که در اختیار شما می‌گذارند، طرفداران زیادی دارند. علا‌وه بر این اگر شما وسایل برقی زیادی دارید این کابینت‌ها مناسب هستند زیرا ارتفاع و عمق زیادی دارند. به این ترتیب نیاز نیست وسایل آشپزخانه را بر روی کانتر قرار دهید. همچنین اگر بودجه‌ی زیادی برای تغییر محیط آشپزخانه‌ی خود ندارید‌، می‌توانید به سراغ تغییر درب کابینت‌ها بروید و با قرار دادن درب‌های هایگلاس ظاهر اشپزخانه‌تان را تغییر داده و بسیار زیباتر کنید.

بررسی معایب کابینت درب دار

البته این نوع کابینت‌ها علاوه بر مزایایی که ذکر کردیم، معایبی هم دارند. متاسفانه به دلیل ثابت بودن قفسه و طبقه‌ها تمیز کردن و نظافت برای شما سخت خواهد شد. از آنجایی که برای جا به جایی وسایل مجبورهستید مدام خم شوید، این کار آسیب زیادی به کمر شما وارد می‌کند. این نوع کابینت‌ها به دلیل عمقی زیادی که دارند وسایل زیادی را در خود جا می‌دهند اما همین موضوع هم می‌تواند دردسرساز باشد؛ گاهی دسترسی به قابلمه‌ها یا ظروفی که در پشت وسایل دیگر قرار دارند، برای شما سخت می‌شود. 

جابجایی مداوم ظروف می‌تواند واقعا اذیت کننده باشد. همچنین اگر ارتفاع لوازم برقی شما زیاد است سعی کنید برای کابینت درب دار خود تنها دو یا سه طبقه طراحی کنید چون در غیر این صورت لوازمی که بزرگ هستند و طول و عرض زیادی دارند نمی‌توانند داخل قفسه قرار بگیرند. یکی دیگر از معایب این نوع کابینت‌ها این است که به دلیل سایز بزرگ و ابعادی که دارند فضاهای پرت و بلا استفاده‌ای در آشپزخانه به وجود می‌آورند. به هرحال شما می‌توانید در ابتدا با طراحان و کابینت سازان مشورت کرده و سپس کابینت درب لولایی را بخرید. یا این که می‌توانید فضاهای خالی را با کشوهای سوپرمارکتی پر کنید و از حداقل فضا حداکثر استفاده را بکنید.

کدام یک برای آشپزخانه‌ی شما مناسب تر است؟

شما قبل از خرید هر یک از این نوع کابینت‌ها باید به فضایی که در اختیار دارید توجه کنید. دکوراسیون‌ زیبای آشپزخانه‌ بستگی به معماری و طراحی درست آن‌ دارد. به همین دلیل وقت گذاشتن، فکر کردن و تعیین مدل کابینت‌ و محل ظروف می‌تواند بسیار به شما کمک کند. به عنوان مثال، سعی کنید در اطراف اجاق گاز خود کابینت‌های کشودار نصب کنید تا به ظروفی که هنگام پخت نیاز دارید راحت تر دسترسی داشته باشید. یا حتی می‌توانید گوشه آشپزخانه‌ی خود را پر از کابینت‌های سوپرمارکتی کنید. این کشوها یکی از انواع کابینت های کشویی هستند و به شما اجازه می‌دهند تا انواع خوراکی‌ها، نوشیدنی‌ها یا ادویه‌های خود را در اکسسوری‌های موجود در این کابینت‌ها قرار دهید و نظم زیادی به آشپزخانه ببخشید.

 دقت در چیدمان کابینت‌ها به شما کمک می‌کند تا فضایی زیبا و کاربردی در اختیار داشته باشید و دیگری نیازی به صرف هزینه اضافه نیست. زیرا در صورت بی دقتی در انتخاب، مجبور به تعویض کشوها و کابینت‌ها خواهید شد.

در پایان یادآور می‌شوم استفاده‌ی به جا و درست از کابینت‌ کشودار می‌تواند آشپزخانه‌ی شما را بسیار مدرن و شیک جلوه دهد و کارایی فوق العاده ای برای شما داشته باشد. امروزه با وجود اینکه این کشوها طرفداران زیادی پیدا کرده‌اند اما شما باید به فضای آشپزخانه خود و مزایا و معایب این نوع کابینت‌ها دقت کنید، تا یک انتخاب آگاهانه داشته باشید.

سوالات متداول:
  1. ۱. چرا بهتر است که هرروز یا دوروز در میان یک دستمال سطحی روی درب کابینت‌ها بکشیم؟

اگر این کار را انجام ندهید لکه‌ها به مرور زمان قدیمی‌تر می‌شوند و پاک کردن آن‌ها نیز سخت‌تر می‌شود. یا حتی بعدا ممکن است برای پاک کردن آن لکه‌ نیاز به شوینده یا محلول خاصی داشته باشید و کار شما سخت تر شود.

  1. خیس ماندن درب کابینت‌ها چه مشکلاتی برای آن‌ها به وجود می‌آورد؟

خیس ماندن سطح علاوه بر اینکه احتمال خراب شدن کابینت را افزایش می‌دهد، باعث ایجاد لکه‌ نیز می‌شود.

  1. چرا نباید از سیم ظرفشویی یا اسکاچ برای تمیز کردن درب کابینت استفاده کرد؟

زیرا هر جسم سختی باعث می‌شود روی درب کابینت خط و خش بیفتد و زیبایی آن تحت تاثیر قرار بگیرد. بنابراین، توصیه‌ی ما استفاده از اسفنج یا دستمال نرم است.

  1. آیا برای تمیز کردن درب کابینت‌ها باید از محلول سرکه سفید و آب به صورت مستقیم استفاده کرد؟

بهتر است این محلول را به صورت مستقیم استفاده نکنید و ابتدا کمی از آن را روی پارچه تمیز و نرم اسپری کنید و سپس دستمال را روی لکه‌ها بکشید و سطح را تمیز کنید.

  1. آیا باید از ترکیب جوش شیرین در تمام قسمت‌های درب کابینت استفاده کرد؟

خیر. شما باید این محلول را به طور مستقیم بر روی لکه قدیمی یا قسمتی که چرب شده قرار داده و بعد مراحل لازم را انجام دهید.