سینک روشویی

فهرست مطالب

مقدمه

هنگام طراحی دکوراسیون خانه به یکی از فضاهایی که کم توجهی میشود سرویس بهداشتی و حمام است. مردم تصور می کنند که دکوراسیون این فضاها اهمیت زیادی ندارد و زیبایی آن ها مهم نیست و هزینه برای آن را بیهوده می دانند در صورتیکه این تصور کاملا اشتباه است.

در گذشته   طراحی و دکوراسیون سرویس بهداشتی و حمام اهمیت چندانی نداشت ولی امروزه با پیشرفت تکنولوژی و اهمیت طراحی درست و کاربردی تمام فضاها، به طراحی و چیدمان این فضاها نیز اهمیت داده می شود .

یکی از مهم ترین مواردی که باید هنگام طراحی سرویس بهداشتی در نظر گرفت روشویی و جانمایی آن است.

هنگامی که می خواهید روشویی انتخاب کنید اصلا به نظر نمی رسد که کار سخت و دشواری باشد و نیاز به مدتی فکر وچرخیدن بین مدل های مختلف داشته باشد اما با توجه به مدل های مختلف و تنوع زیاد در بین آن ها سردرگمی شما هم زیاد شده و قدرت تصمیم گیریتان پایین می اید.

با داشتن اطلاعات کافی و نکات کاربردی تصمیم گیری برای شما آسان تر می شود.

در هر حمام و سرویس بهداشتی عنصری که بسیار بر زیبایی  تاثیر می گزارد روشویی است و هماهنگی آن با دکوراسیون به جذابیت فضا کمک می کند. روشویی معمولا اولین قسمتی از سرویس است که هنگام ورود آن را می بینید و همین طور می تواند نقطه مرکزی توجه باشد . به همین دلیل قبل از خرید آن به   تعدادی از این نکته ها توجه کنید:

روشویی کابینتی کنسول

  1. برای چه فضایی می خواهید آن را تهیه کنید.(سرویس بهداشتی ،حمام ، لاندری و …)
  2. چه مدت می خواهید از روشویی استفاده کنید.
  3. چه مقدار می خواهید هزینه کنید.
  4. متراژ فضای شما برای قرار دادن روشویی چقدر است؟
  5. اگر می خواهید از روشویی های کابینتی استفاده کنید چه میزان وسیله می خواهید در آن قرار دهید.
  6. ازچه جنس روشویی استفاده کنید که بعد از مدتی بر اثر رطوبت خراب نشود.
  7. در نظر گرفتن فضا و چیدمان کلی فضا تا بعد از نصب روشویی ،فضای رفت و امد استاندارد بین وسایل برقرار باشد.

بعد از در نظر گرفتن این موارد با توجه به لایف استایل خود و سبکی که برای حمام و یا سرویس بهداشتی خود در نظر گرفتید به دنبال مدل های مختلف در مجلات و یا سایت های اینترنتی بگردید و مدل هایی که نظر شما را جلب کردند ذخیره کنید ولی در نظر داشته باشید که ممکن است عین همان ها را نتوانید بسازید یا در ایران تهیه کنید و برای الگو برداری از آن ها استفاده کنید.

بعد از انتخاب سینک و روشویی بقیه وسایل حمام را با توجه به سبک انتخابی خود در نظر بگیرید.

این کار باعث می شود در پایان فضایی زیبا و چشمگیر داشته باشید.

انواع مختلف روشویی

روشویی ها بر اساس ظاهر به ۳ دسته تقسیم می شوند:

  1. روشویی دیواری
  2. روشویی های پایه دار
  3. روشویی کابینت دار

روشویی های دیواری

 این دسته از روشویی ها به دیوار نصب می شوند و شما هیچ گونه پایه ای روی زمین نمی بینید. اتصالات و لوله هایی که برای نصب این روشویی ها استفاده می شود بستگی به مدل روشویی می تواند از داخل دیوار به صورت توکار نصب شود تا زیبایی محیط را از بین نبرند.

این نوع روشویی ها در دو مدل بدون کابینت و کابینت دار تقسیم می شوند و با توجه به نیازتان می توانید مدل خود را انتخاب کنید. این سبک از روشویی ها نیز جنس های مختلفی دارند و چوبی ،چینی،سنگی و PVC از متریال هایی است که برای این نوع روشویی ها استفاده می شود. معمولا از روشویی های دیواری چینی برای فضاهای عمومی استفاده می شود.

روشویی های دیواری سنگی به دلیل وزن بالایی که دارند، از اتصالات قوی تر هنگام نصب آن ها باید استفاده شود .

اگر از روشویی های دیواری می خواهید استفاده کنید که کابینت ندارند می توانید از شلف برای قرار دادن وسایل خود در زیر سینک و یا دیوار های جانبی استفاده کنید. یا می توانید با یک دیزاین متفاوت کابینت زمینی طراحی کنید و زیر سینک روشویی خود قراردهید.

نمونه ای از روشویی بدون کابینت که از شلف برای قرار دادن لوازم استفاده شد

روشویی مدرن و متفاوت

معایب ومزیت های روشویی دیواری

یکی از مزیت های روشویی دیواری قابلیت تنظیم ارتفاع است. شما با توجه به قد و نیازتان می توانید آن را در ارتفاع دلخواهتان نصب کنید. همین طور افرادی با ناتوانی جسمانی و افرادی که روی ویلچر می نشینند راحت تر از آن استفاده می کنند.

از دیگر مزیت ها نداشتن پایه است که در نظافت به شما کمک می کند و هم چنین باعث می شود فضای شما دلبازتر به نظر برسد.

روشویی های پایه دار یا pedestal

می توان گفت اولین مدل های روشویی که به بازار عرضه شدند روشویی های پایه دار بودند که تنوع زیادی در مدل و رنگ نداشتند و همین طور زیبایی چندانی نداشتند. این روشویی ها طرح هایی ساده داشتند و لوله و اتصالات آن ها توسط پایه ای که معمولا استوانه ای شکل و از جنس کاسه روشویی  بود پوشش داده می شد .که امروزه در برخی فضاهای عمومی هنوز از آن ها استفاده می شود. اما امروزه انواع مختلف با جنس ها ، رنگ ها و طراحی های مختلف و زیبا به بازار امده اند و می توانند به اندازه روشویی های دیواری و کابینتی فضای شما را خاص و جذاب کنند.

این نوع از روشویی ها معمولا از جنس سنگ یا چینی هستند.این نوع روشویی ها نسبت به روشویی های سنگی مقاومت کمتری دارند ولی نظافت ان ها راحت تر است.

روشویی های سنگی در برابر ضربه مقاوم ترند ،طرح های زیبا تر و جذابتری دارند و با گذشت زمان در صورت شست و شوی صحیح آن ها رنگ خود را از دست نمی دهند. اما از معایب آن ها می توان به سنگینی وزن آن ها اشاره کرد که نصب آن ها سخت تر خواهد بود. هم چنین جذب آب آن ها بیشتر است.

معایب و مزایای روشویی پایه دار

یکی از مزایای روشویی های ایستاده این است که در ابعاد مختلف تولید می شوند و شما برای کوچک ترین فضای نیز می توانید ابعاد مناسب را پیدا کنید. اگر نمی توانید لوله و اتصالات را در داخل دیوار قرار دهید بهترین انتخاب برای شما روشویی ایستاده است.

از معایب آن می توان به غیر قابل تنظیم بودن ارتفاع آن ها اشاره کرد که معمولا ارتفاعی برابر ۸۵ سانتی متر دارند و برای کودکان و افراد کوتاه قد مناسب نیست. نظافت این روشویی ها نسبت به روشویی های دیواری سخت تر است مخصوصا اگر در فضاهای عمومی استفاده شوند.

روشویی کابینتی

روشویی های کابینتی انتخاب مناسبی برای تمام فضاها هستند . این روشویی ها هم می توانند دیواری باشند هم پایه دار. در سایز های مختلف متناسب با فضای شما قابل ساخت هستند و جنس آن ها هم می تواند متنوع باشد .روشویی های کابینتی پایه دار وزن بیشتری را تحمل می کنند به همین دلیل اگر محدودیت در فضا ندارید می توانید از این مدل استفاده کنید چون آزادی بیشتری در انتخاب کاسه روشویی،سنگ صفحه و لوازم تزییناتی که روی آن می خواهید قرار دهید خواهید داشت.

نمونه ای از روشویی کابینتی دیواری مدرن برند اسکاولینی که کاسه روشویی به طور کامل روی آن قرار گرفته است.

تنوع کابینت روشویی بسیار زیاد است و با کاسه روشویی سنگی ،چینی ،سرامیکی و شیشه ای به راحتی ترکیب می شوند.

نمونه ای از روشویی کابینتی دیواری مدرن برند اسکاولینی که کاسه روشویی به طور کامل روی آن قرار گرفته است.

سبک های سینک روشویی

سینک های روشویی به صورت های مختلف می توانند روی آن ها نصب شوند و انواع مختلفی دارند.

۱.می تواند به طور کامل روی یونیت قرار بگیرد و به صورت vessel  طراحی شود. که سینک هایی با طرح های مختلف بسیاری مانند هنری،باستانی ،سنتی،مراکشی و … برای آن وجود دارد.

۲. سینک روشویی داخل یونیت جای بگیرد و به صورت یکپارچه با آن ساخته شود که به آن vanity top  گفته می شود.

۳. قسمتی از سینک روشویی روی صفحه و قسمتی دیگر زیر آن قرار بگیرد.که به این مدل Drop in sink  گفته می شود.

۴. به صورت sink undermount طراحی شود که تفاوت آن با مدل قبلی در لبه قرار گرفتن سینک بر روی کانتر است.

۵. روشویی کابینتی console یک نوع روشویی دیواری است که معمولا ۲ یا ۴ پایه دارد.

کاسه روشویی Drop in sink.

سینک روشویی undermount

روشویی کابینتی Console.

سینک روشویی vessel

روشویی vanity top که بر روی کابین نصب شده است.

سبک سینک روشویی

سبک حمام و سرویس بهداشتی شما تعیین کننده سبک روشویی شما خواهد بود . اگر دکوراسیون شما مدرن است باید از روشویی مدرن استفاده کنید و همین قانون برای سبک کلاسیک و سنتی هم وجود دارد.

ترکیب رنگ کاسه روشویی با خود آن بسیار مهم است و باید هنگام انتخاب آن ها ترکیب رنگ فضای خود را نیز در نظر بگیرید.

اگر سبک مینیمال  مد نظر شماست بهتر است از خطوط صاف و رنگ های خنثی استفاده کنید.

متریال های کاربردی برای کابینت سینک روشویی

از PVC  و ام دی اف و حتی چوب می توانید برای کابینت روشویی استفاده کنید.

اگر  فضای سرویس  شما برای اتاق آرایش استفاده می شود و یا از آن زیاد استفاده نمی کنید و در معرض رطوبت زیاد نیست می توانید استفاده از تمام این متریال ها را در نظر بگیرید.

ولی توصیه ما به شما برای سرویس بهداشتی و حمامی که مرتبا مورد استفاده قرار می گیرد استفاده از PVC  است . نسبت به دیگر متریال ها در برابر رطوبت مقاوم تر است.

استفاده از چوب می تواند فضای شما را لوکس تر و شیک تر نشان بدهد ولی ما استفاده از کابینت های چوبی را به شما پیشنهاد نمیکنیم  زیرا مقاومت آن ها در برابر رطوبت بسیار پایین است و سریع تر ظاهر خود را از دست خواهند داد.

صفحه سینک روشویی

هنگام انتخاب صفحه روشویی باید به ترکیب رنگ آن با سینک روشویی ،کابینت روشویی و ترکیب رنگی سرویس بهداشتی توجه کنید. صفحه روشویی را میتوانید از سنگ هایی مثل کورین،کوارتز ، سنگ طبیعی و… با توجه به سلیقه و بودجه ای که دارید انتخاب کنید.

صفحه روشویی از جنس سنگ سرویس بهداشتی شما را لوکس جلوه می دهد.

اندازه روشویی

همانطور که گفته شد روشویی ها در ابعاد و اندازه های مختلف قابل ساخت هستند و سبک و مدل مورد نظر خود را می توانید سفارش دهید ولی برای ساخت آن ها ابعاد استانداردی را باید در نظر گرفت.

۱.طول استاندارد بین ۴۰ تا ۶۰ سانتی متر.

۲.عرض یا عمق استاندارد بین ۴۰ تا ۵۵ سانتی متر.

۳.ارتفاع استاندارد ۸۰ سانتی متر که شما با توجه به قد و نیازتان می توانید ان را تغییر دهید.

چیدمان و دکوراسیون فضا های کوچک

اگر فضای شما کوچک است قبل از انتخاب و خرید روشویی جای تمام وسایل و  فضایی که برای هر کدام دارید را در نظر بگیرید تا بتوانید به راحتی برای آن برنامه ریزی کنید و در هنگام استفاده فضای کافی بین وسایل باشد تا هنگام استفاده راه هیچ کدام مشکل ساز برای دیگری نباشد.

برای انتخاب روشویی در فضاهای کوچک بهتر است از مدلی استفاده کنید که زیر آن کمد داشته باشد تا بتوانید وسایل خود را به راحتی در آن قرار دهید.حتی اگر فضای شما بسیار کوچک باشد باز هم می توانید مدل روشویی مورد نظر خود را سفارش دهید تا با ابعاد فضای شما هماهنگ ساخته شود..

هم چنین همانند دیگر فضاها رنگ نیز تاثیر بسیار زیادی بر فضای شما دارد. برای سرویس های کوچک بهتر است از رنگ های روشن استفاده کنید و اگر علاقه به استفاده از رنگ های تیره دارید می توانید سینک روشویی خود را تیره انتخاب کنید و یا از تزیینات جانبی با رنگ های تیره استفاده کنید.

دکوراسیون سرویس بهداشتی و حمام

همان طور که گفتیم هنگام انتخاب روشویی و سبک آن باید دکوراسیون سرویس بهداشتی یا حمام خود را در نظر بگیرید روشویی ها طرح ها و رنگ های مختلفی دارند که شما می توانید از بین آن ها بهترین را برای فضای خود انتخاب کنید.

روشویی که انتخاب می کنید باید با رنگ دیوار ها ،کاشی ها و سایر لوازم به کار رفته هماهنگ باشد.

از کاشی ها  ،سنگ ها و سرامیک های زیبا استفاده کنید تا زیبایی فضای شما را بیشتر کنند.

نورپردازی و آینه را از یاد نبرید زیرا در ترکیب با سایر لوازم می توانند فضایی شیک و زیبا برای شما به وجود بیاورند و هم چنین استفاده از آینه موجب انعکاس نور و بزرگتر نشان دادن فضای شما می شود هم چنین می توانید از آینه برای آراسته کردن ظاهر خود استفاده کنید.

اگر از روشویی های کابینتی استفاده نمی کنید میتوانید استفاده از شلف را برای سرویس خود در نظر بگیرید.

می توانید برای جلوه زیباتر سرویس بهداشتی از شیر آلات مدرن و زیبا استفاده کنید و هم چنین می توانید در کنار روشویی خود در  صورت علاقه از گیاهان کوچک و مناسب فضا استفاده کنید .

قیمت سینک روشویی

قیمت روشویی ها با توجه به این که از چه متریالی ساخته شوند ،کابین داشته باشند یا نه،نوع سینک روشویی که انتخاب می کنید ،یراق آلاتی که در کابینت روشویی قرار می دهید و ابعاد و اندازه آن ها محاسبه می شود.