پیشنهادهایی برای شما
نیاز به مشاوره دارید...
زمان مورد نیاز برای مطالعه:

۸ دقیقه

تاریخ انتشار:
۱۴۰۰/۱۲/۰۲
دسته بندی:
ایده پردازی, بررسی و مقایسه های فنی
زمان مورد نیاز برای مطالعه:
۸ دقیقه
دسته بندی:
ایده پردازی, بررسی و مقایسه های فنی
به این مقاله امتیاز دهید
کابینت های مدرن

فهرست مطالب

تفاوت کابینت های کلاسیک و مدرن؛ کدام یک برای آشپزخانه شما مناسب‌تر است؟

یکی از مواردی که می‌تواند آشپزخانه‌ی شما را به مکانی دلنشین و زیبا تبدیل کند انتخاب کابینت مناسب است. شما می‌توانید ظروف و مواد غذایی خود را در کابینت بگذارید و محیط آشپزخانه را به فضایی خلوت و یکدست تبدیل کنید. امروزه به دلیل سلایق متفاوت، کابینت‌هایی در طرح و مدل‌های مختلف تولید می‌شوند. دو نمونه از آن‌ها که طرفداران زیادی دارند کابینت ‌های مدرن و کلاسیک هستند. هرکدام از این کابینت‌ها ویژگی‌های ظاهری متفاوتی دارند. بنابراین برای این که تفاوت کابینت های کلاسیک و مدرن آشنا شوید با ما تا پایان مقاله همراه باشید.

تفاوت کابنیت های کلاسیک و مدرنتفاوت کابنیت های کلاسیک و مدرن

کابینت‌های مدرن، جذاب و امروزی

برای اینکه به تفاوت کابینت های کلاسیک و مدرن بپردازیم، ابتدا به سراغ توضیح کابینت های مدرن می رویم. در گذشته تنوع کابینت‌ها، دستگیره‌ها و درب‌هایی که توسط کابینت سازان طراحی می‌شد بسیار محدود بود. برای مثال بیش‌تر افراد از کابینت‌های فلزی که دستگیره تک پیچ داشتند، استفاده می‌کردند. اما به مرور با افزایش تقاضا و سلیقه‌های مختلف کابینت‌های مدرن به وجود آمدند. کلمه‌ی مدرن برای این کابینت‌ها استفاده شد چون آن‌ها ویژگی‌های کابینت‌های قدیمی و سنتی را نداشتند.

همچنین مواد اولیه و نحوه تولید این کابینت‌ها از کابینت‌های قدیمی کاملا متفاوت بود و هرکدام ویژگی‌های مختلفی داشتند. امروزه افراد به دکوراسیون داخلی خانه و لاکچری کردن آن اهمیت بیش‌تری می‌دهند و شما نیز باید با ویژگی‌های کابینت‌های امروزی آشنا شوید تا انتخاب درست‌تری انجام دهید.

ویژگی کابینت های مدرن

طراحی ساده و بدون ظریف کاری دارند

یکی از اصلی ترین تفاوت کابینت های کلاسیک و مدرن، ساده بودن طرح های کابنیت های مدرن می باشد. سادگی یکی از ویژگی‌های مهم کابینت مدرن است. این کابینت‌ها بر خلاف نوع کلاسیک و سنتی سطح صاف و همواری دارند و هیچ گونه حکاکی یا کنده کاری روی آن‌ها انجام نشده است. همچنین خبری از تاج و سرستون در این کابینت‌ها وجود ندارد. بنابراین اگر آشپزخانه شما نورگیر باشد نور آفتاب روی سطوح صاف و براق کابینت‌های مدرن می‌افتد و باعث می‌شود تا آشپزخانه شما خلوت‌تر بنظر برسد.

از درب‌‌های مگنتی یا دستگیره‌های پنهان برخوردار هستند

یکی دیگر از عواملی که باعث می‌شود کابینت مدرن محیط آشپزخانه شما را یکدست جلوه دهد دستگیره‌های مخفی یا مگنتی است.

 درب‌های مگنتی از یک فنر و آهنربا تشکیل شدند و دستگیره‌های مخفی نیز با ایجاد یک فاصله بین لبه کابینت به شما اجازه می‌دهند تا درب‌ کابینت مدرن را به راحتی باز کنید. این قابلیت باعث می‌شود تا افراد زیادی از این طرح استقبال کنند. هنگامی که کابینت‌های یک آشپزخانه‌ دستگیره نداشته باشد محیط یکپارچه تر بنظر می‌رسد و گوشه لباس یا وسایل شما نیز به آن‌ها گیر نمی‌کند. این قابلیت باعث می‌شود شما راحت‌تر در این مکان رفت و آمد کنید.

کابینت های مدرنکابینت های مدرن

از جنس‌های متنوعی برای ساخت‌ آن‌ها استفاده می‌شود

کابینت‌های مدرن از جنس‌های متفاوتی تشکیل می‌شوند. همین ویژگی یکی از اصلی ترین تفاوت کابینت های کلاسیک و مدرن می باشد. البته معمولا مغزی کابینت‌های مدرن را از ام دی اف می‌سازند و روی آن را با روکش‌های مختلف طراحی می‌کنند. بنابراین افرادی که توانایی مالی زیادی ندارند نیز می‌توانند از این کابینت‌ها استفاده کنند. علاوه بر این از کابینت‌های براق و شفاف مانند های گلاس نیز در آشپزخانه‌ی مدرن استفاده می‌شود. این کابینت‌ها سطح صیقلی و صافی دارند و نور را بیش‌تر از کابینت‌های مات بازتاب می‌کنند. اگر طرح‌های ساده را نیز دوست نداشتید می‌توانید به دلخواه خود برچسب‌ کابینت با طرح‌های مختلف را انتخاب و نصب کنید.

تنوع رنگ آن‌ها زیاد است

شما قدرت انتخاب زیادی در زمینه‌‌ی رنگ کابینت مدرن دارید‌. کابینت سازان جنس آن‌ها را به گونه‌ای می‌سازند تا هر رنگی روی کابینت‌‌های مدرن قابل اجرا باشد. اگر فرزند شما بازیگوش و پر تحرک است می‌توانید کابینت‌هایی به رنگ آبی ملایم بخرید تا حس آرامش بیش‌تری به او بدهد یا اگر اعضای خانواده شما لاغر و کم اشتها هستند با نصب کابینت‌های قرمز اشتهای بیش‌تری پیدا خواهند کرد. البته کابینت‌های سفید، خاکستری یا کرم جز رنگ‌های خنثی هستند و استفاده از آن‌ها می‌تواند آشپزخانه شما را لاکچری ‌تر نشان دهد. اما شما می‌توانید به دلخواه خود از کابینت‌ های گلاس سبز و زرد رنگ نیز استفاده کنید. دقت کنید که استفاده از یک رنگ محیط یکنواختی را ایجاد می‌کند بنابراین باید از مکمل‌های رنگی زیبا و حداقل دو رنگ در ساخت کابینت استفاده شود.

برای آشپزخانه‌های کوچک مناسب هستند

اگر در آپارتمان زندگی می‌کنید و آشپزخانه شما کوچک است کابینت‌های مدرن بهترین گزینه برای شما هستند. این کابینت‌ها جزئیات کمی دارند و حکاکی و منبت کاری ندارند. به همین دلیل می‌توانند فضای آشپزخانه را خلوت‌تر نشان دهند.

قیمت آن‌ها از کابینت‌های کلاسیک ارزان تر است

با توجه به طراحی ساده و سطح بدون برجسته‌ای که کابینت‌های مدرن دارند قیمت‌ آن‌ها از کابینت‌های کلاسیک کم‌تر است. بنابراین ابتدا باید بودجه خود را در نظر بگیرید و سپس برای خرید کابینت‌های مدرن یا کلاسیک اقدام کنید.

کابینت های کلاسیککابینت های کلاسیک

آشنایی با کابینت کلاسیک

کابینت‌های کلاسیک حس گرمی و صمیمیت را به اعضای خانواده هدیه می‌دهند. این کابینت‌ها برخلاف کابینت‌های مدرن از نقش‌ها و منبت کاری‌های زیبایی تشکیل شدند و نشان دهنده مهارت و هنر ایرانی هستند. علاوه بر این بسیاری از خانواده‌ها دوست دارند سبک کلاسیک و سنتی را در آشپزخانه حفظ کنند چون به آن‌ها آرامش زیادی می‌بخشد. این کابینت‌ها می‌توانند فضای آشپزخانه شما را مجلل و سلطنتی نشان دهند. بنابراین اگر هنوز هم دوست دارید سبک کلاسیک و سنتی را در آشپزخانه خود پیاده کنید، این کابینت برای شما بهترین گزینه هستند.

ویژگی‌‌های کابینت کلاسیک

از طرح‌های برجسته و منبت کاری تشکیل شده است

می توان گفت اصلی ترین تفاوت کابینت های کلاسیک و مدرن طرح آن ها می باشد. کابینت کلاسیک برخلاف کابینت مدرن دارای نقش‌های شلوغ، گل دکوراتیو و طرح‌های برجسته است و می‌تواند آشپزخانه‌ی شما را تبدیل به یک قصر کند. همچنین حکاکی‌ها می‌توانند دست ساز باشند یا توسط ماشین آلات ساخته شوند. کار کردن در محیطی که کابینت‌های کلاسیک دارد حس نوستالژیکی به افراد منتقل می‌کند. بنابراین اگر به معماری سنتی و قدیمی ایرانی علاقه مندید حتما از این کابینت‌ها استفاده کنید.

این کابینت‌ها از جنس چوب هستند

 کابینت سازان از چوب طبیعی برای ساخت کابینت‌های کلاسیک استفاده می‌‌کنند. همین امر باعث می‌شود تا نقش‌های برجسته این کابینت‌ها جلوه‌ی زیباتری داشته باشند. چوب درختانی مانند راش، افرا و گردو شما را یاد طبیعت می‌اندازند و می‌توانند جلوی بیماری‌هایی مانند افسردگی را بگیرند. البته به علت گران بودن چوب طبیعی بسیاری از کابینت سازان از مغزی ام دی اف استفاده می‌کنند و بعد در نمای کابینت از چوب طبیعی بهره می‌برند.

رنگ کابینت‌ کلاسیک محدود است

همان طور که اشاره کردیم این کابینت‌ها از چوب طبیعی ساخته می‌شوند بنابراین رنگ‌های‌ آن‌ها هم محدود است. برای مثال رنگ‌های قرمز، زرد، سبز یا آبی در بازار موجود نیستند و اگر به دنبال رنگ‌های شادتری هستید بهتر است کابینت‌های مدرن را انتخاب کنید. کابینت‌های کلاسیک فقط در رنگ‌های قهوه‌ای، خاکستری، کرم و سفید یافت می‌شوند.

قیمت آن‌ها گران است

هزینه طراحی و اجرای کابینت‌های کلاسیک زیاد است چون روش تولید و ساخت آن‌ها کمی پیچیده‌تر از سایر کابینت‌ها است. علاوه بر این تهیه چوب و استفاده از آن در لایه‌های مختلف کابینت کار سختی است. همچنین ارزشمند بودن چوب، ظرافت کاری‌ها و طرح‌های زیبایی که روی آن‌ها به کار می‌رود قیمت این کابینت‌ها را بالا می‌برد.

برای این کابینت‌ها از دستگیره‌های حکاکی شده استفاده می‌شود

برای این که این کابینت‌ها جلوه‌ی سطلنتی و لوکسی پیدا کنند شما باید دستگیره‌های فلزی یا چوبی را برای آن‌ها استفاده کنید. این دستگیره‌ها طراحی آشپزخانه را کامل می‌کنند و از حکاکی‌ها و ظرافت‌های زیبایی تشکیل شدند که می‌توانند جلوه‌ی شیک و زیبایی به آشپزخانه شما ببخشند‌.

کابینت کلاسیککابینت کلاسیک

سخن پایانی

تفاوت کابینت کلاسیک ومدرن را به طور کامل و ریز شرح دادیم. کابینت‌های مدرن و کلاسیک هرکدام ویژگی‌های منحصر به فردی دارند و شما باید با توجه به سلیقه، بودجه و طراحی کلی دکوراسیون خانه خود یکی از آن‌ها را انتخاب کنید. اگر به سبک‌های جدید و نو علاقه مندید کابینت‌های مدرن این محیط را برای شما فراهم می‌کنند. در صورتی که در فضای کلاسیک و سنتی آرامش بیش‌تری دارید و از بودجه کافی برخوردار هستید کابینت‌های کلاسیک ایده آل هستند. امیدواریم که بتوانید بهترین و زیباترین کابینت‌ها را برای آشپزخانه خود سفارش دهید.

سوالات متداول

جنس کابینت کلاسیک از چوب طبیعی است و چوب‌‌ها نیز رنگ‌های محدودی مانند قهوه‌ای، کرم، خاکستری یا سفید دارند.

چون طراحی این کابینت‌ها ساده است و هیچ گونه ظریف کاری و منبت کاری ندارند. بنابراین باعث می‌شوند تا آشپزخانه خلوت تر جلوه کند.

خیر. کابینت‌های مدرن در انواع جنس‌ها مانند های گلاس، مات، ام دی اف ساخته می‌شوند.

بله‌. معمولا از درب‌های مگنتی و دستگیره‌های مخفی برای کابینت‌های مدرن استفاده می‌شود.

این کابینت‌ها به دلیل ظرافت کاری، طرح‌های برجسته و چوب طبیعی که برای ساخت این کابینت می‌رود گران تر از کابینت‌های مدرن هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *