پیشنهادهایی برای شما
نیاز به مشاوره دارید...
زمان مورد نیاز برای مطالعه:
۸ دقیقه
دسته بندی:
آشنایی با متریال ها
به این مقاله امتیاز دهید
زمان مورد نیاز برای مطالعه:

۸ دقیقه

تاریخ انتشار:
۱۴۰۰/۰۷/۱۲
دسته بندی:
آشنایی با متریال ها
انواع یراق کابینت

فهرست مطالب

با انواع یراق آلات کابینت و کاربرد آن‌ها آشنا شویم

اگر می‌خواهید آشپزخانه‌ی مناسب و زیبا داشته باشید، باید علاوه بر رنگ و مدل کابینت‌ها در انتخاب انواع یراق آلات کابینت هم دقت کافی به خرج دهید. توجه به جنس، شکل و مرغوب بودن این قطعات می‌تواند به شما کمک کند تا هم محیط آشپزخانه را زیباتر کنید و هم اینکه پس از مدتی مجبور به پرداخت هزینه اضافی برای تعمیر و تعویض آن‌ها نشوید. همچنین می‌توانید با انتخاب یراق آلات مناسب، به صورت کاربردی تر از فضای خود استفاده کنید. در ادامه با تعریف، اهمیت و انواع این قطعات آشنا خواهیم شد.

انواع یراق کابینت

یراق آلات کابینت چیست؟

یراق آلات قطعاتی هستند که در قسمت‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند و نقش مهمی در کارایی بهتر وسایل خانه دارند. از جمله پرکاربردترین آن‌ها می‌توان به یراق آلات مخصوص کابینت اشاره کرد که شامل قطعاتی مانند ریل، دستگیره، لولا، جک پایه و غیره می‌شوند. این موارد به تکمیل کابینت‌ها کمک می‌کنند و بدون استفاده از آن‌ها دکوراسیون آشپزخانه ناقص است. به عنوان مثال امروزه بیشتر کابینت‌ها دستگیره دارند، هیچ درب کابینتی بدون لولا باز و بسته نمی‌شود و در بسیاری از کشوها ریل به کار رفته تا به راحتی باز شوند.

زمان خرید یراق آلات کابینت به این نکات توجه کنید

نصب کابینت و قطعات متصل به آن معمولا بر عهده‌ی کابینت ساز است اما ممکن است شما بخواهید ظاهر آشپزخانه‌ی خود را تغییر دهید و دستگیره‌های زیباتری را انتخاب کنید یا برای راحت تر باز و بسته شدن آن از آرام بند یا جک استفاده کنید. حتی ممکن است به وسایلی که در آخر کشو قرار دارند به راحتی دسترسی نداشته باشید، به همین دلیل برای کشوی خود ریل نصب کنید و نظم بیش‌تری به آن ببخشید. در این صورت، اولین چیزی که باید قبل از خرید این قطعات مد نظر بگیرید جنس و کیفیت آن‌ها است. هرچه جنس مرغوب‌تر باشد، دوام بیش‌تری خواهد داشت. اگر این یراق آلات جنس خوبی داشته باشند، در برابر رطوبت، گرمای زیاد و زنگ زدگی مقاوم تر خواهند بود و در نتیجه دیرتر فرسوده و خراب می‌شوند.

 علاوه بر این مورد، شما باید به زیبایی آن‌ها نیز توجه داشته باشید. از آنجایی که دستگیره، جک و آرام بند تغییرات چشمگیری در دکوراسیون آشپزخانه به وجود می‌آورند، پس حتما به ظاهر و رنگ آن‌ها دقت کنید که با سایر لوازم آشپزخانه هماهنگی داشته باشند.

انواع یراق کابینت

آشنایی با انواع یراق آلات کابینت

ریل کشو کابینت

یکی از مهم‌ترین یراق آلات موجود در بازار ریل کشو است که کار شما را برای بیرون کشیدن کشوهای راحت می‌‌کند. در گذشته زهوارهای چوبی و شیارهایی در بدنه کشو وجود داشت که به ما کمک می کرد تا آن را به سمت بیرون بکشیم، اما در بیشتر مواقع این کار به سختی انجام می‌شد. امروزه به کمک انواع ریل‌های کشو و قرقره‌های متصل به آن‌ها انجام این کار برای ما آسان‌تر شده است. ریل‌ها انواع مختلفی دارند و شامل موارد زیر می‌شوند:

  • ریل کشو ساچمه‌ای: این نوع ریل‌ها یکی از متنوع‌ترین قطعات موجود در بازار هستند. اگر بخواهیم به مزیت آن‌ها اشاره کنیم می‌توان گفت در مقایسه با ریل‌های غلطکی راحت‌تر و روان تر حرکت می‌کنند. ریل‌های ساچمه‌ای پس از ریل‌ کشو سفید یا همان غلطکی وارد بازار شدند و دارای سایزبندی مختلف، استحکام زیاد، قیمت مناسب و ضامن‌های  اطمینان هستند؛ به همین دلیل در صنعت کاربرد زیادی دارند‌. این ریل‌ها که به ریل‌های تلسکوپی هم معروف هستند، برای کشوهای تقریبا سنگین استفاده می‌شوند. 
  • ریل تاندم باکس: این نوع ریل برای کشوهای مدرن بسیار مناسب است و در ساخت آن از جدیدترین تکنولوژی روز استفاده شده است. از جمله مزیت های دیگر آن می‌توان به این نکته اشاره کرد که محدودیتی در ابعاد ندارد و می‌تواند کشوهایی با وزن سنگین را تحمل کند. همچنین به دلیل اینکه به آرامبند مجهز است، به صورت اتوماتیک شدت بسته شدن کشو را کنترل می‌کند.
  • ریل‌ غلطکی کشو: ریل‌های سفید یا غلطکی از جمله اولین ریل های بودند که به بازار عرضه شدند. این قطعات فلزی ساختار پیچیده‌ای ندارند و به صورت ساده از دو نوار فلزی تشکیل شده‌اند که روی هر نوار قرقره ای نصب شده است. این نوع ریل‌ها تحمل وزن سنگین را ندارند و برای کشوهای سبک مناسب هستند.
  • ریل تاندم: ریل تاندوم بعد از ریل ساچمه ای وارد بازار شد و تفاوت مهم این دو محصول این است که در ریل تاندوم برخلاف مدل ساچمه ای از مکانیزم پمپی استفاده شده است. این قطعات به سیستم آرامبند مجهز هستند و برای کشوهای سنگین کارایی دارند.

انواع یراق کابینت

دستگیره کابینت

از جمله یراق آلاتی که نقش مهمی در آشپزخانه ایفا می‌کند، می‌توان به دستگیره‌ اشاره کرد. شما می‌توانید با تعویض دستگیره، ظاهر آشپزخانه‌ی خود را به راحتی زیباتر کنید. البته قبل از هر اقدامی بهتر است‌ با انواع دستگیره آشنا شوید و نوع مورد نظر خود را انتخاب کنید. به عنوان مثال، مشخص کنید که قصد خرید دستگیره‌ی تک پیچ و دکمه‌ای را دارید یا دستگیره‌ی دو پیچ و خطی برای آشپزخانه شما مناسب‌تر است. به صورت کلی می‌توان گفت: اگر کشوی کابینت شما کوچک است و زیاد سنگین نمی‌شود دستگیره دکمه‌ای برای آن مناسب است، در غیر این صورت مدل خطی را انتخاب کنید. قبل از خرید از جنس این محصول نیز مطمئن شوید. دستگیره‌ی انتخابی شما باید در برابر رطوبت و گرما مقاوم باشد و به راحتی بتوانید آن را در دست بگیرید.

لولای کابینت

یکی دیگر از انواع یراق آلات کابینت، لولای کابینت است. لولاها ابزاری هستند که دو قطعه را بهم متصل می‌کنند و به باز و بسته شدن درب‌های کابینت نیز کمک می‌کنند. این قطعات را می‌توان در دو مدل ساده و آرام بند خریداری کرد و به صورت چهار پیچ و دو پیچ موجود هستند. در مورد انواع آن می‌توان به لولا گازور ساده، زاویه دار، مخفی و آرام بند اشاره کرد.

جک کابینت

جک‌های کابینت ابزاری هستند که معمولا برای باز و بسته کردن درب عمودی کابینت استفاده می‌شوند. یکی از رایج ترین درب‌هایی که با جک باز و بسته می‌شود درب آبچکان است. این جک مانند درب اتوبوس عمل می‌کند و به طور عمودی باز و بسته می‌شود. جک‌ها انواع متفاوتی دارند و در انواع ۸۰ نیوتن، ۱۰۰ و ۱۲۰ مورد استفاده قرار می‌گیرند. اگر می‌خواهید جک مورد نظر خود را پیدا کنید باید به اندازه و وزن کابینت توجه داشته باشید. اگر عرض و وزن کابینت کم‌تر باشد لازم نیست که جکی با قدرت بالا خریداری نمایید. همچنین جک‌ها در جنس پلاستیک، فولاد ضد زنگ و برنج‌ موجود هستند، بنابراین شما باید از کیفیت آن‌ها هم مطمئن شوید.

انتخاب یراق آلات مناسب می‌تواند به صورت چشمگیری زیبایی و کارایی کابینت و کشو آشپزخانه شما را بهبود ببخشد؛ بنابراین حتما به مطالبی که در این مقاله ذکر شد توجه داشته باشید تا بتوانید آگاهانه خرید کنید.

سوالات متداول

یراق‌ آلات قطعاتی هستند که در قسمت‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند و نقش مهمی در کارایی بهتر وسایل خانه دارند. از جمله این قطعات پر کاربرد می‌توان به یراق کابینت اشاره کرد که به صورت دستگیره، لولا، جک، ریل و … در دسترس هستند.

در ابتدا باید به جنس و کیفیت آن توجه کرد و در کنار این مورد زیبایی و ظاهر یراق را نیز مد نظر گرفت.

ریل کشو کابینت، جک کابینت، دستگیره کابینت و لولا کابینت

ریل غلطکی، ساچمه‌ای، تاندم و تاندم باکس

جک‌ها در جنس پلاستیک، فولاد ضد زنگ و برنج‌ موجود هستند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *